Avslutad | Pant – Tisdag 12 januari 2021
Figurin, Bing & Gröndahl B&G, Ingeborg Plockross-Irminger, porslin, höjd 18cm, Peter, pojke med äpplen, nr. 1696
Figurin, Bing & Gröndahl B&G, Ingeborg Plockross-Irminger, porslin, höjd 18cm, Pojke & flicka, nr. 1614
Figurin, Bing & Gröndahl B&G, Jens Peter Dahl Jensen, porslin, höjd 11cm, hund Sealyhamterrier, nr. 2028
Figurin, Royal Copenhagen, Ingeborg Nielsen, porslin, höjd 14cm, bredd 17cm, Rödvingetrast sittandes på bärklase, nr. 2028
Vaser 2st, Rosa Ljung, keramik, höjd 18cm & 24,5cm, Pampas vilda hästar, etikettsmärkt, med beskrivning.
Skål med lock / Bonbonjär, Herend - Ungern, handmålat porslin, höjd 10cm, Ø 9cm, rund med genombrutet mönster, nr. G213 / 132
Vas, Gustavsberg, Wilhelm Kåge, Argenta nr. 1045, handdrejat stengods, höjd 14cm, diameter 12,5cm, klotformad med indragen bas och mynning, grön glasyr med silverdekor av fisk, djupstämplad P14, målarsignatur J.
Figurin, Gustavsberg, Lisa Larson (1931-), stengods, höjd 19,5cm, "Pelle" ur serien Larsons ungar, signerad
Figurin, Gustavsberg, Lisa Larson (1931-), stengods, höjd 18,5cm, "Malin" ur serien Larsons ungar, signerad, etikettsmärkt
Figurin, Gustavsberg, Lisa Larson (1931-), stengods, höjd 18,5cm, "Kalle" ur serien Larsons ungar, stämplar under fot
Klockor Bordsur
Bordsur, porslin, höjd 34cm, bredd 33,5cm, djup 12cm, turkos och vit med gulddekor, saknar nycklar, viss krackelering, spricka bak.
Visa varaKonst Måleri
Olle Häll, tavla 2st, olja på duk, signerad, motiv fjällsjö, 44cm x 37cm, i ramar, ena små hål.
* Hall, tavla, olja på duk, signerad, motiv Italienska kusten, 49cm x 69cm, viss krackelering, i ram
Roald Hansen (1931-), tavla, olja på duk, signerad RH, motiv blommor tulpaner i fönster, 49cm x 39cm, i ram
Elektronik Musik
Hörlurar, Shure, SRH1440, med kablar 2st, extra öronkuddar, manual, aux adapter, i fodral
Knivset, Global - Yoshikin, Cromova, rostfrittstål 18, köksknivar 5st; G-9, G-30, GF-33, GF-36, GS-38, keramisk skärpstav G-45, slipstenar 2st J 2000/ J 400, linjal, i fodral. Ej med på visning.
Väska, Louis Vuitton, Thomas Canvas Messenger Damier Graphite, axelremsväska, dragkedja fram, två små fack inuti, nr. VI3100, 23x26x4cm, mindre repor