Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 februari 2021
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Världsmästarur, herrur, 35 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1955.
CERTINA, DS Spel, Serie nr. TKT-RA-10703, Boett nr. 115.7155.42, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås (defekt), ca 2000.
CERTINA, New Art, Serie nr. 6679755,Boett nr. 5221.108, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, defekt, ca 1970.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Milano, Boett nr. 38964, herrur, 36 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1955.
SAPPEUR, herrur, 34 mm, Boett nr. 6012, vitmetall, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1950.
TISSOT, PR 516, Cal 782-1, Serie nr. 12029870, Boett nr. 41620 / 42650-3X, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, gravyr, ca 1970, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cal 1380, Serie nr. 45631233, Boett nr. 596.0033 / 796.0828, damur, 24 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, ca 1983, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Cal 43 L, Serie nr. 8787900, Boett nr. 9562280, stål, ankargång, skadad urtavla/visare, defekt, bucklor, ca 1940.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 2398199, Boett nr. 3190481 / 4115, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1919.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 2348140, Boett nr. 3063880 / 5874, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1919.
Klockor Eterna
ETERNA, fickur, 54 mm, Serie nr. 2119759, Boett nr. 2273711, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1923.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1935388, Boett nr. 2876308 / 2620, silver (0,800), ankargång, ca 1915.
BRISTOL WATCH Co, fickur, 56,5 mm, Serie nr. 952406, Boett nr. N3448, stål, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ytterboett, stål, ca 1884.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 58 mm, Cal 262 (18 size, 15 stenar), Serie nr. 10382726, Boett nr. 4185772, silver (0,925), ankargång, skadad urtavla, ca 1904.
TIMEX, herrur, 37 mm. gulmetall, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4723484, Boett nr. 5499564, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1916.
Klockor Calvin Klein
CK, damur, 26,5 x 26 mm, Boett nr. 08-00, stål, quartz (går ej), mineralglas, originallänk, ca 2000.
FICKUR, 49 mm, silver (0,800), cylindergång, synlig balans, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890, fickurskedja i vitmetall, läderpåse.
Klockor Chopard
L.U.C, Bikupan, "F.G.Carlsson, Kornäs", fickur, 50 mm, Boett nr. 100897, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, nyckel, fickurskedaj i vitmetall.