Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 februari 2021
OREBA, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, omluminerade visare, skadad urtavla, gravyr, ca 1939, metallänk ej original.
OSCAR MOSER & CIE, fickur, 50 mm, savonett, Boett nr. 175479, silver (0,875), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, monogram, glasat innerlock, ca 1925.
OMEGA, fickur, 49 mm, Serie nr. 4758709, Boett nr. 5634053, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1916.
TISSOT, PR 50, Boett nr. J376/476A / 11982, herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, ca 2000, metallänk ej original.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75 N, Serie nr. 3908554, Boett nr. 3908554, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1921.
CERTINA, Argonaut 280, Serie nr. 9669428, Boett nr. 5301.280 M, herrur, 36,5 mm, stål, manuell, plexigals (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, perlonband, ca 1973.
CERTINA, T + C, Town and Country, Serie nr. 8070586, Boett nr. 1806.225, damur, 29 x 26 (29) mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
VENUS, unisex, 25 x 40 mm, Boett nr. 263001, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
KODY, France, herrur, 38,5 mm, Cal P 75, vitmetall, manuell, plexiglas, datum (defekt), skadad urtavla, skadad boett, gummiband, ca 1970.
DUXOT, (T Swiss Made T), herrur, 39 mm, Cal AS/ST 1802/03, Boett nr. 3040462, vitmetall, manuell, plexiglas, världstid, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
FICKUR, 48,5 mm, Boett nr. 48344, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, urverk signerat R.Price, bucklor, ca 1884, ytterboett 56 mm, nyckel, fickurskedja i vitmetall.
FICKUR, 48,5 mm, Boett nr. 10253, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, urverk signerat "George Fivey, Dublin", boett stämplad London, ytterboett 57,5 mm, ca 1876.
FICKUR, 54 mm, Boett nr. 085, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, urverk signerat "Char. Wall, Dublin", ca 1850.
Klockor Sarcar
SARCAR, Geneve, Cal P 320, Boett nr. 244377 / 10-96 K, herrur, 33 mm, doublé (skadad), manuell, plexiglaa, liten sekundvisare, ca 1965.
OMEGA, damur, 24 mm, Cal 620, Serie nr. 23426685, Ref nr. MD 511.021, Boett nr. 511.021 (SGR), doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1966.