Avslutad | Klockor – Lördag 5 december 2020
Klockor Rado
RADO, Jubilé, Serie nr. 03501999, Boett nr. 152.3687.2, damur, 31 mm, doublé, quartz, safirglas (repor), datum, diamanter på urtavlan (4 st. 8/8), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 02561, ca 1995, serviceetui.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 26 mm, Serie nr. 0470607, Boett nr. 1100-L, doublé, quartz, mineralglas, 11 st. utbytbara ringar, integrerad originallänk, längd 160 mm, cert, novermber 1989, box.
OMEGA, De Ville, Cal 1012, Serie nr. 37794618, Ref nr. MD 162.0063, Boett nr. 162.0063, herrur, 32 x 34,5 (39,5) mm, doublé (20 micron, skadad), automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1973.
OMEGA, De Ville, Cal 1325, Serie nr. 40078163, Ref nr. ST 192.0028, Boett nr. 192.0028, herrur, 34 x 34 (39,5) mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1977.
Klockor Movado
MOVADO, Gentry, Serie nr. 6055755, Ref nr. 84.F9.1890, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, ej vridbar glasring, läderband, ca 2005.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Deepsea, Sea-Dweller (12800 ft=3900 m), "D-Blue Dial", Chronometer, Ref nr. 116660, Serie nr. 3R68A625, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas (repa), datum, svart keramisk ring (Cerachrom), heliumventil, Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 98210-HS0/E9R, cert, mars 2016, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), Chronometer, s.k. "Hulk", Ref nr. 116610LV, Serie nr. 1P25H458, Cal 3135, Verk nr. 730L80G7, Boett nr. 2360, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, grön keramisk ring (Cerachrom), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97200-4WC/9PE+4RL, cert, maj 2017, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Yacht-Master II, Chronometer, Ref nr. 116689, Serie nr. Z976218, Cal 4160, Verk nr. C 0297385, Boett nr. 2119, regattakronograf, herrur, 44 mm, 18K vitguld/platina, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78219-OP3, totalvikt 270,0 gram, cert, november 2007, box, ytterkartong.
FICKUR, 54 mm, minutrepeter, Boett nr. 53941, silver (0,800), ankargång, skadat glas, bucklor, ca 1915, kedja i vitmetall.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal Z, Serie nr. 9020, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, ca 1898.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 40,5 mm, Cal B, Serie nr. 7075, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1898, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, herrur, 27,5 x 28 (37,5) mm, Cal P17.8, Serie nr. 10400554, Ref nr. CK 3797, Boett nr. 3797/4, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, buckla bakboett, läderband, originalspänne, ca 1944.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 35 mm, Cal 3000, Serie nr. 1213006, Boertt nr. 287/6, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Enicar
ENICAR, Sherpa Date, "Compressor Case", Cal A-R 1141, Serie nr. 860667, Boett nr. 140-89-06 / 2342, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, boett signerad EPSA, Perlonband, ca 1970.
LONGINES, herrur, 36 mm, Cal 22 A, Serie nr. 9527673, Ref nr. 6664, Boett nr. 6664-1 / 207, stål, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Chopard
L.U.C, herrur, 31 x 31 mm, Boett nr. 206 X, silver (0,925), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, defekt, gravyr, fasta bandstift, läderband, ca 1925.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 33,5 mm, Cal 853, Serie nr. 1478552, Boett nr. 1467644, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, buckla bakboett, läderband, ca 1958.
Klockor Mido
MIDO, Multifort, Boett nr. 503597, herrur, 29 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, utbytt visare, skadad urtavla, läderband, ca 1945.
TRAVITA, kronograf, Cal Valjoux 7733, Boett nr. 3876, herrur, 37,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1975, metallänk ej original.