Avslutad | Moderna – Lördag 19 december 2020
OLE LYNGGAARD, berlock, Dew Drops, oxiderat sterlingsilver, månsten, höjd 2,4 cm, vikt 2,6 g.
OLE LYNGGAARD, armband med berlock, My Little World, elefant i sterlingsilver, blå rem, vikt 2,4 g, påse, orginaletui.
OLE LYNGGAARD, Design string, oxiderat sterlingsilver, mörkgrå silke, längd 130 cm, vikt 2,5 g, påse, orginaletui.
ANTON MICHELSEN och ROYAL COPENHAGEN, ring, sterlingsilver, porslin, 1970-tal, stl 16,75 mm, vikt 22,1 g.
ANTON MICHELSEN och ROYAL COPENHAGEN, hänge, sterlingsilver, porslin, Danmark 1970-tal, höjd 4,4 cm, vikt 19,5 g.
ATELIER BORGILA, ring, sterlingsilver, vit akrylplast, geometrisk form, design Rikard Waterval, Stockholm 1972, stl 16 mm, höjd 3,8 cm, vikt 23,4 g, mindre nagg på akrylplast.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,5 cm, vikt 8,2 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, hjärta, för nyckelhänge, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, längd 41 cm, vikt 42,5 g, orginaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, Mega, 14K guld, lås i 14K guld/vitguld, hjärta, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, TW/VS, längd ca 17 cm, vikt 27,0 g.
REY URBAN, helalliansring,18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, TW(G)/VS, storlek ca 15,75 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
SIGURD PERSSON, örhängen, sterlingsilver, Stockholm 1956, höjd 18,9 cm, clips, vikt 11,0 g,
EFVA ATTLING, collier, Ring chain necklace, sterlingsilver, längd 50 cm, vikt 29,2 g.
KARL INGEMAR JOHANSSON, armband, sterlingsilver, Göteborg 1993, längd 18,5 cm, vikt 98,5 g.(d)
ÖRHÄNGEN, 2 par, sterlingsilver, Cecilia Johansson, skruvmekansim, vikt 10,8 g totalt,ej stämplade CJ.(d)
CECILIA JOHANSSON, collier, sterlingsilver, Göteborg 1970, längd 40 cm, vikt 85 g.(d)
KARL INGEMAR JOHANSSON, kedja, sterlingsilver, Göteborg 1985, längd 134 cm, vikt 117,6 g.(d)