Avslutad | Moderna – Lördag 19 december 2020
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 2-radigt, 168 briljantslipade diamanter ca 3,37 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 10,5 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCa/P1, höjd 10 mm, vikt 0,9 g, naturaler på rondisten, inneslutnningar når ytan.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 71 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 3,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,25 mm, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 blå topaser 16,26 ctv, 40 briljanter 0,22 ctv, W/SI, huggies, vikt 8,8 g
ANNIKA DAEVEL, armring, sterlingsilver, Näverarmband, Stockholm, innermått 6,4 cm, vikt 42,9 g, slitage.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, höjd 36 mm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W/SI, stift, höjd 24 mm, vikt 4,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 14 trapets- och baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40-42 cm, vikt 1,7 g.
POMELLATO, örhängen, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, huggies, höjd 19 mm, vikt 21,7 g, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 94 briljant-, prinsess- samt trapetslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 18 mm, stift, vikt 4,1 g.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, ebenholtz, design Zoltan Popovits, stl 16 mm, vikt 6,3 g, ringskena något skev
OLE LYNGGAARD, collier, 3-radigt, oxiderat silver/18K guld, dobbar, ej lås, längd 42 cm, vikt 24 g, skador på silvret.
RING, 18K vitguld, baguette och briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-CR(G-J)/VS-P, stl 17,5+ mm, vikt 8,9 g, några diamanter med nagg.