181 - 200 av 528
1...91011...27 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca TW(F)/SI1 med GIA 5126333401 resp. 6125445600 på rondisten, vikt 1,0 g, stift.

7 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/P, höjd 18 mm, stift, vikt 2,9 g.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, River(D)/SI2, GIA certifikat samt inskription på rondisten 2185500823, stl 18,25 mm, vikt 3,6 g, etui.

Utrop: 32 000 kr

BESTICKSERVIS, silver, 41 delar, modell Prins Albert, 13 matgafflar, 12 matknivar, 11 matskedar, såssked, 3 serveringsskedar, tårtspade, GAB, Eskilstuna 1990-tal, totalvikt 3110,5 g, schatull.

12 200 kr

Utrop: 11 000 kr

BORDSSKEDAR, 7 st, silver, modell Olga, GAB. Eskilstuna 1990-tal, längd 17,8 cm, vikt 354,5 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, ca 14K guld / silver, 8 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, stl 18,5 mm, vikt 15,2 g.

Utrop: 6 200 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.

Utrop: 2 900 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, tsavoriter, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.

Utrop: 2 900 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, glasmanschetter, ciselerad dekor, uppburna av örnar, Prag 1800-talets andra hälft, höjd 32 cm, vikt 556,9 g, mindre bucklor.

Utrop: 5 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, safirer, stl 17,75 mm, vikt 1,4 g.

Utrop: 2 900 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,3 g.

Utrop: 5 000 kr

PÄRLCOLLIER, 4-radigt, troligen orientaliska pärlor ca 2,8-3,2 mm, lås i silver, paste, längd 38 cm.

800 kr

Utrop: 900 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rund fot, A.W. Andersson, Helsingborg 1950, höjd 11 cm, fylld botten, vikt 817,2 g, buckla vid fotringen.

Utrop: 1 400 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca River/P, vikt 0,7 g, diamanten har stor natural och extra fasetter vid rondisten.

5 600 kr

Utrop: 5 000 kr

DOSA, silver invändigt förgylld, niello, Erik Enqvist, Moskva 1830-tal, mått 8,6 x 5 x 2 cm, vikt 104,5 g, liten spricka.

2 600 kr

Utrop: 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, nyklassiska, kvadratisk fot med pärlbård, löstagbara manschetter, Sheffield 1899, höjd 28 cm, fylld botten, totalvikt 1152,8 g, bucklor, en av ljusstakarna har en lagning.

Utrop: 3 400 kr

ARMRING, 18K vitguld/roséguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 5,5x4,0 cm, vikt 5,5 g.

Utrop: 13 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 turmaliner, 2 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv ca TW/Vs, höjd 25 mm, vikt 3,7 g, en diamant med nagg på kulett.

7 000 kr

Utrop: 4 700 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 13 mm, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TCr/VS, kedja 40 cm, vikt 5,6 g.

6 100 kr

Utrop: 7 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 gammal och briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS-P, citrin, granat, peridot, topas och pärlemor, höjd 70 mm, vikt 10,2 g, krokar.

Utrop: 13 000 kr