Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2020
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stift, höjd 18 mm, vikt 3,9 g.
BROSCH, 18K guld, hjärtslipade färgstenar, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, höjd 20 mm, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stift, höjd 21 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, höjd 37 mm, vikt 5,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, bajonettlås i 18K oxiderat guld, 31 briljantslipde diamanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS, låsets vikt 4 g, längd 45 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, längd 42 cm, vikt 5,7 g.
BESTICKSERVIS, silver, 25 delar, modell Rosenholm, 5 bordsgafflar, 5 bordsknivar, 5 smörgåsgafflar, 1 efterrättskniv, 1 smörgåskniv, 8 kaffeskedar, GAB, Eskilstuna 1970-tal, totalvikt 708,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/P, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
RING, platina, obehandlad safir ca 4,88 ct, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/SI, certifikat, stl 16,75 mm, vikt 11,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, gammal - och åttkantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca W-TCa/VS-P, längd 16 cm, vikt 18,5 g, flera diamanter med skador och nagg.
DIAMANT, prinsesslipad diamant 0,42 ct, R(E)/SI1, GIA laserinskription 5202809128, GIA Diamond Dossier, stenkuvert.
ARMRING, silver/8K guld, smaragder, diamanter, vikt 17,7 g, några stenar med nagg och skador.
ARMBAND, 18K guld, ärtlänk, antik, låset stämplat Fredrik August Regnell, Stockholm 1861, längd 20 cm, vikt 7,2 g.
RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,20 ct , svart emalj, antik, Stockholm 1867, 17,25 mm, vikt 2,7 g. emaljskador.
STIGBERT, ring, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
ARMBAND, förgyllt silver, svart emalj, 15 rosenslipade diamanter, troligen Österrike 1800-talets slut, mått 66 x 59 mm, säkerhetskedja, etui, emaljskador, flera diamanter skadade, svaga fattningar.
BROSCH, förgyllt silver, svart emalj, 2 rosenslipade diamanter, troligen Österrike 1800-talets slut, längd 40 mm, vikt 6,5 g, emaljskador.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 2,5 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16 mm, vikt 5,1 g.