Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, 32 åttkantslipade diaman ca 0,12 ctv, vikt 1,4 g, stift.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, safir, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, höjd 16 mm, vikt 1,0 g, 2 diamanter med nagg på kulett.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade sötvattenspärlor, ca 10,5 mm, krokar, höjd 33 mm, vikt 6,2 g.
BJÖRG JEWELLERY, 5 berlocker, silver/förgyllt silver, i form av nycklar och nyckehål, en berlock med budskap, karbinhakar, skinnband
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, rubiner 0,45 ctv, briljantslipade diamanter 0,36 ct, ca W(H)/VS-SI, höjd 20 mm, vikt 2,5 g.
DIAMANTER, briljantslipade, 2,59 ctv, blandade storlekar, färgtoner samt klarhetsgrader, en del diamanter med nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant 0,36 ct, ca Cr/VS, längd 42 cm, vikt 3,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5-8,5 mm, off round, doserat, lås i 18K guld, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, pdlade pärlor ca 5,0-6,0 mm, lås i silver längd 118 cm, behov av att träs om.
BROSCH, 18K guld, blå safir ca 0,60 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd ca 7 cm, vikt 4,7 g, diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,5 mm, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, skruvmekanism, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/platina/silver, gammalslipad diamant ca 0,07 ctv, mindre rosenslipade diamanter längd 50 cm vikt 3,5 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, ovalslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR(H-J)/SI, stift, vikt 3,4 g.
JACKETRING, 14K rodierat guld, safir, 28 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa/P, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g, mindre nagg på safiren.
ÖRRINGAR, 14K rodierat guld / 18K vitguld, 2 par med påhäng, briolettslipade ametister, odlade ovala sötvattenspärlor, örringarna är i 14K, total vikt 5,9 g.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade pärlor ca 6,8 mm, kulor av turkoser, längd 68 cm, knutet, vikt 43,0 g.