Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2020
COLLIER, ljusrosa korall, ca 4,25 mm, lås i förgyllt silver, längd 41 cm, några koraller med sprickor.
COLLIER, korall, ca 3 - 4,5 mm , lås i 14K guld, bucklor, längd 160 cm, vikt 24,9 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalfasetterad rubin, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, höjd 15 mm, vikt 1,7 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalfasetterad blå safir, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, höjd 15 mm, vikt 1,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld, odlad pärla, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, höjd 21 mm, vikt 2,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1952, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, ringskena något skev, smaragden är något sliten.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, öppningsbar, heliotrop, fröpärla och rosa safirer, A M Rothoff, Strängnäs 1923, höjd 28 mm, vikt 5,2 g.
PÄRLRING, platina, odlad pärla, 3 gammalslipade diamanter och 1 briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, 1 diamant skadad.
RING, platina, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Hellerstedts Guldmseddsateljé, Stockholm 1961, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.