Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2020
PÄRLCOLLIER, 33 odlade Tahitipärlor ca 12-14,5 mm, lås i 18K vitguld, längd 47 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 14 mm, 12 briljanter ca 1,02 ct ca TW-Cr/VS, vikt 13,8 g, dtift/clips, en diamant med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, kalcedon, 10 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 42 mm, vikt 8,6 g, krokar med stopp.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,25 mm, lås och mellandelar i 14K guld, längd 45 cm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 2,35 ctv, ca TW/SI, hårgömma, höjd 40 mm, vikt 17 g.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 4,83 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 28,3 g, en diamant saknas.
PÅHÄNGEN, 18K guld, 20 briljant - och 96 åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS, höjd 18 mm, vikt 6,4 g, en diamant med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 14,5 mm, 4 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 13,1 g, krokar med stopp.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, rubiner, förgyllda markasiter, höjd 78 mm, vikt 12,5 g, krokar.
RING, 18K guld, 12 briljant- och 2 mediumslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-P, en diamant är skadad och en snurrar i fattning, Guldsmed Bertil Lundberg, Stockholm 1958, stl 16,75 mm, vikt 10,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,20 ct, platt variant av ankar, längd 60 cm, vikt 10,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,22 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljanter ca 0,96 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv samt 24 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W(G-H/VVS-VS, löstagbara kransar, stift, vikt 2,6 g.
RING, rodinerat silver, ovalslipad mörkblå safir ca 2,50 ct, 68 baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g, metallen innehåller låg mängd guld och palladium, svaga fattningar, tre diamanter trasiga samt flera med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, 10 rubiner ca 0,60 ctv, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g, flera stenar med nagg och slitage.
BROSCH, sterlingsilver, bemålad kattunge jagar fluga, emalj, diameter 60 mm, vikt 42,0 g.
DAVID ANDERSEN, brosch, sterlingsilver, bemålad strandfågel, emalj, Norge 1920-tal, vikt 33,4 g.