Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2020
COLLIER, 20K guld/platina, syntetisk orange/röd safir, diamanter, längd 46 cm, vikt 5,7 g.
BROSCH, 18K guld, antik, 2 citriner, fröpärlor, filigranarbete, Göteborg 1904, höjd 47 mm, bredd 31 mm, vikt 6,9 g.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca TW(G)/SI2, 16 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-P, safirer, ca 1920-30-tal, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, slitage, en av de mindre diamanterna har nagg, flera safirer saknas och flera är skadade.
BROSCH, fjäril, 18K vitguld, 114 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, 6,5x4 cm, vikt 25,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor, 33 st, ca 11,7-14 mm, lås i 18K vitguld, pärla, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,98 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI1, vikt 4,2 g, gravyr, stort bord, låg krona.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca W(H)/VS1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g,den större diamanten med inverterade naturaler på rondisten, en av de mindre diamanterna med spricka/skada.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,0 mm, 3 briljanter ca 0,02 ctv, längd 40 cm, vikt 11,1 g.
COLLIER, 18K guld/platina, oval syntetisk blå safir, 17 gammalslipade diamanter, längd 40 cm, kedjan är i silver, vikt 2,9 g.
BROSCH, 18K vitguld, briljant - , åttkant - och rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, höjd 39 mm, vikt 7,3 g, en diamant saknas.
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, Jugend, Köpenhamn 1915-1930, säkerhetskedja, längd ca 45 cm, vikt 22,3 g, gravyr.
CARL NORDSTRÖM, brosch, silver, grönbrun sten, Jugend, Uppsala 1915, 8x5,5 cm, vikt 15,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,3-7,7 mm, doserade, tre rader, lås i 18K guld/platina, 3 smaragder, 2 gammalslipade diamanter ca 0,27 ctv, mindre rosenslipade diamanter, längd ca 42 cm, en smaragd med skada, i övrigt mindre nagg hos smaragderna.
CARMOSÉRING, platina, blå safir ca 1,85 ct, ca 12 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, en diamant med mindre sprickbildning, en diamant med mindre nagg.
COLLIER, platina/14K guld/silver, cabochonslipad smaragd (grön beryll) ca 20x16x7,8 mm, gammal- samt rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, längd 40 cm, vikt 10,3 g, kedja tillkommen senare, smaragd med naturliga håligheter och mindre sprickbildningar, ett fåtal diamanter med nagg och mindre skador, 2 länkbitar medföljer.
KEDJA, 18K guld / vitguld, pansar, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS, längd 38 mm, vikt 53,3 g.
BROSCH, 18K guld, 2 orientaliska pärlor, 4 smaragder, antik, mått 40x17 mm, vikt 4,3 g, senare nål, skada, skador på smaragderna.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,38 ct, River(D)/VS2, IGI certifikat F4A44234, stl 16 mm, vikt 6,5 g.