Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2020
GEOERG JENSEN, 2 ringar, Fusion, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, design Nina Koppel, stl 54, etui, ytterask.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K guld, 8 briljanter ca 0,15 ctv ca TW/VS, design Nina Koppel, stl 55, vikt 5,7 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Katrine, oxiderat sterlingsilver och 18K vitguld/guld, 16 briljantslipade diamanter 0,054 ctv, TW/VS, höjd 22,5 mm, vikt 4,0 g, originaletui och originalask.
OLE LYNGGAARD, armband, Life Safari, 18K vitguld, flätat tyg, design Charlotte Lynggaard, längd 16 cm, originalpåse och origianlask.
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, begie silke, design Charlotte Lynggaard, stl S, längd 36 cm, påse och originalask.
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, petrol silke, design Charlotte Lynggaard, stl S, längd 36 cm, påse och originalask, slitage.
OLE LYNGGAARD, design string, oxiderat sterlingsilver, olive silke, längd 130 cm, påse och originalask.
COLLIER, 18K vitguld, droppformade odlade sötvattenspärlor, ca 10x7,6 mm, ena pärlan färgad, längd 39 cm, vikt 7,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 flandersslipad diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, graverad, några diamanter har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 prinsesslipade behandlade rosa safirer ca 2,00 ctv, höjd 19 mm, vikt 6,4 g, stift.
HÄNGE, hjärta, 14K guld/vitguld, 91 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 20 mm, vikt 3,1 g.
EFVA ATTLING, enstensring, Dolce Vita, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,7 g.
MARIA ELMQVIST, collier, 4 rader, sterlingsilver, apatit-kulor, rökkvarts, båtlås, vikt 81,6 g, originalkartong
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, nr 46A, design Harald Nielsen, stl 16,5 mm, vikt 10,0 g, originalask.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 8, sterlingsilver, design Harald Nielsen, diameter 9,5 mm, vikt 4,1 g, stift, originalask.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, design Hans Hansen, stl 16,75 mm, vikt 14,0 g, originalask.