221 - 240 av 258
1...111213 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2020

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K vitguld, smaragder ca 1,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g.

Utrop: 12 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,99 ctv, ca W-TCa/SI-P, höjd 73 mm, vikt 4,0 g, stift, flera diamanter med inverterade naturaler.

16 400 kr

Utrop: 17 000 kr

STRÖMDAHL, örhängen, hjärtan, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,6 g, stift. några diamanter har nagg.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K vitguld, kyaniter ca 7,49 ctv, briljantslipade diamanter 2,32 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, två kyaniter med mindre nagg.

Utrop: 18 800 kr

ARMRING, 18K vitguld, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca W-Ca/VS-P, ca 54 x 47 mm, vikt 9,1 g, ett par diamanter med nagg.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCa/P stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, svaga fattningar, 2 diamanter skadade.

Utrop: 7 500 kr

TIFFANY & CO, ring, Enchant collection, Flower, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, Harmony, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 38-45 cm, vikt 3,1 g.

Utrop: 7 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 40 cm, vikt 8 g.

Utrop: 4 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stift, vikt 1,0 g.

4 100 kr

Utrop: 3 900 kr

COLLIER, färgad grön agat, längd 45 cm, dobbar som passa Ole Lynggaard lås.

400 kr

Utrop: 450 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 92 svarta diamanter ca 1,68 ctv, längd 17,5 cm, vikt 5,7 g, inneslutningar når ytan.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

SIGFRIED EGGER, hänge/kedja, 18K vitguld, ammonit (fossil), 400 - 65 miljoner år gammal, 12 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, handgjort hänge, signerad, Stockholm 1975, längd hänge 4,1 cm, längd kedja 45,7 cm, vikt 15,1 g, skada på hänge. (d)

OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,3 g.

Utrop: 13 600 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 2, 18K vitguld, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 7 400 kr

GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, 1930-tal, höjd 33 mm, en stopper saknas.

1 400 kr

Utrop: 900 kr

GEORG JENSEN, hänge/kedja, sterlingsilver, månsten, stämplad 1997, kedja ej Georg Jensen, längd kedja 44 cm.

Utrop: 700 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K vitguld, design Charlotte Lynggaard, akvamarin, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, flera små nagg på akvamarinen.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 1, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.

7 400 kr

Utrop: 5 800 kr

GEORG JENSEN, hänge, sterlingsilver, nr 152 B, mått 38 x 31 mm, vikt 10,8 g.

700 kr

Utrop: 800 kr