Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2020
TENNISARMBAND, 18K vitguld, smaragder ca 1,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,99 ctv, ca W-TCa/SI-P, höjd 73 mm, vikt 4,0 g, stift, flera diamanter med inverterade naturaler.
STRÖMDAHL, örhängen, hjärtan, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,6 g, stift. några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, kyaniter ca 7,49 ctv, briljantslipade diamanter 2,32 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, två kyaniter med mindre nagg.
ARMRING, 18K vitguld, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca W-Ca/VS-P, ca 54 x 47 mm, vikt 9,1 g, ett par diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCa/P stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, svaga fattningar, 2 diamanter skadade.
TIFFANY & CO, ring, Enchant collection, Flower, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
COLLIER, Harmony, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 38-45 cm, vikt 3,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 40 cm, vikt 8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stift, vikt 1,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 92 svarta diamanter ca 1,68 ctv, längd 17,5 cm, vikt 5,7 g, inneslutningar når ytan.
SIGFRIED EGGER, hänge/kedja, 18K vitguld, ammonit (fossil), 400 - 65 miljoner år gammal, 12 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, handgjort hänge, signerad, Stockholm 1975, längd hänge 4,1 cm, längd kedja 45,7 cm, vikt 15,1 g, skada på hänge. (d)
Visa varaSmycken Ring
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,3 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, sterlingsilver, månsten, stämplad 1997, kedja ej Georg Jensen, längd kedja 44 cm.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K vitguld, design Charlotte Lynggaard, akvamarin, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, flera små nagg på akvamarinen.
OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 1, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.