Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,33 ct, ca TCa(K)/VS1, Juvelerare Oskar Waleby, Stockholm 1972, stl 19 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,73 ct, ca W(H)/VS2, Juvelerare Oskar Waleby, Stockholm, stl 18,5 mm, vikt 2,7 g, slitna klor.
RING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, en diamant har liten skada på paviljongen.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 5,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18k vitguld, odlade pärlor ca 12 mm, 58 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stift/clips, höjd 3,7 cm, vikt 10,2 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/VS, Haldor Vidar Fors, Stockholm 1974, stl 17,25+ mm, vikt 7,5 g, några klor slitna, ena mittstenen har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir ca 3,75-4,00 ct, möjligen obehandlad, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, E.A. Thomasson, Stockholm 1961, stl 18,25 mm, vikt 5,7 g, safir med nagg, ett fåtal diamanter med mindre nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, längd 42 cm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 359 briljantslipade diamater ca 9,00 ctv, ca TW-CR/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 18,8 g, några diamanter med nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Carlman, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, rubinen har nagg.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 7,0 mm, Bengt Hallberg Guldsmeds AB, Köping 1982, stl 20 mm, vikt 6,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,08 ct, H/VS1, IGI certifikat F1Q40404 samt 2,02 ct H/VS1, IGI certifikat F1R35235, stift.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1986, längd 50 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,75+ mm, vikt 4,4 g.