Avslutad | Klockor – Lördag 3 oktober 2020
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 97369 / 5057001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas (skadat), skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1993, box.
CARTIER, Roadster, Cal 3110 (ETA 2892A), Ref nr. W62002V3, Boett nr. 695531CD 2510, unisex, 37 x 35 (44) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCGK, ca 2003.
IWC, Schaffhausen, GST, Chrono-Rattrapante, Cal 79230, Serie nr. 2878846, Ref nr. 3715, Boett nr. 2885792, kronograf, splitsekund, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg/repor), dag, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2007, box.
Klockor Panerai
OFFICINE PANERAI, Luminor Marina, Chronometer (L Swiss L), Cal OP XI (ETA B99501), Verk nr. 492540, Serie nr. BB 1181617, Ref nr. PAM00177, Boett nr. OP 6572 / I 007/800, herrur, 44 mm, titan, manuell, safirglas (nagg/repor), liten sekundvisare, läderband (se fördjupad info), originalspänne, cert, juli 2006, box, ytterkartong,
LONGINES, mormorsur, 36,5 mm, Cal G.F, Boett nr. 1023038, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
OMEGA, "Türler", Cal 265, Serie nr. 12755867, Ref nr. CK 2605, Boett nr. 2605-6, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1951.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie Pan", Cal 551, Serie nr. 19017551, Ref nr. CK 14900, Boett nr. 14900 SC-61 (SGR), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), skadad urtavla, läderband, ca 1961.
OMEGA, Equinoxe, "Reverso", Cal 1655, Serie nr. 45316989, Ref nr. ST 386.0813, Boett nr. 186.0013 / 386.0813, herrur, 27 x 30 (39) mm, analog / digital, stål, quartz, mineralglas, defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1366/357, ca 1982.
OMEGA, Memomaster, Cal 1632, Serie nr. 42650301, Ref nr. ST 382.0801, Boett nr. 182.0001 / 382.0801 (LL), herrur, 34,5 x 31 mm, stål, quartz, mineralglas, digital (LCD), agenda, belysning, integrerad originallänk (defekt, delar saknas), längd 210 mm, ca 1979.
OMEGA, Genève, Cal 1481, Serie nr. 36478952, Ref nr. ST 166.0122, Boett nr. 166.122, herrur, 43 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad bezel, läderband, originaspänne i stål, ca 1973.
OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 562, Serie nr. 20009150, Ref nr. CK 14910, Boett nr. 14910 SC-62, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, saknar krona/ställaxel, ca 1962, metallänk ej original.
LONGINES, Hour Angle Watch, designad av Charles Lindbergh, Cal L989.2, Serie nr. 58021720, Ref nr. 989.5215, Boett nr. 24725604, herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, OBS: defekt krona/ställaxel, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, ca 1987.
Klockor Philippe Charriol
PHILIPPE CHARRIOL, Christopher Columbus, Boett nr. 37.9.4958, herrur, 35 mm, doublé, quartz, safirglas, dag, datum, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i doublé, ca 1992.
Klockor Heuer
HEUER, Game-Master, Ref nr. 502.050, stoppur, 53,5 mm, vitmetall, mekanisk, 60 sek/60 min, vridbar innerring, defekt, läderband, originalspänne i stål, ca 1970.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 34 mm, Cal 403, Serie nr. 2158518, Boett nr. 2183278/2401, stål, manuell, plexigas, läderband, ca 1973.
CERTINA, PH100M Quartz (T Swiss Made T), Cal 750 (ESA 9362), Boett nr. 750.3008.41, herrur, 36 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, gummiband (Tropic), ca 1980.
TISSOT, Seastar, Ref nr. T71.3.401.21, herrur, 33,5 mm, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1995.
OMEGA, stoppur, 54 mm, "Space Black", Cal 9049 A (LWO), Serie nr. 2059612, Ref nr. MG 6364 (T.M.U), metall, mekanisk, 3,6 sek (100-skala) / 0,04 tim,, ca 1968, box.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 32 mm, Serie nr. 1273315, Boett nr. 87.A2.876C, bicolour, quartz, safirglas, integrerad originallänk, ca 1995.