Avslutad | Klockor – Lördag 3 oktober 2020
TISSOT, V8 (100M/330FT), "Tachymeter", Serie nr. 16BQ0904907, Ref nr. T106.417.16.262.00, Boett nr. T106417 A, kronograf, herrur, 43,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i stål, cert, mars 2017, box, ytterkartong.
TISSOT, T-Touch Expert, Serie nr. SKL-BC-38902, Ref nr. T013.420.44.202.00, Boett nr. T013420 A, herrur, 43,6 mm, analog/digital, titan, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. T013420 A, ca 2010, box, ytterkartong.
LONGINES, Ultra-Chron (T Swiss Made T), Cal 431, Serie nr. 50977484, Boett nr. 8328-3, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt, gravyr, läderband, ca 1975.
OMEGA, De Ville (-T Swiss Made T-), Cal 1002, Serie nr. 30125511, Ref nr. ST 166.0051, Boett nr. 166.051 (C.B), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1969.
Klockor Rado
RADO, Jubilar, Cal AS 1701, Boett nr. 11699 / 535096, herrur, 35 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, bucklor, läderband, ca 1965.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 25165, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, gravyr, ca 1920.
Klockor Hamilton
HAMILTON, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal 975 (17 stenar, 16 size), Serie nr. 734500, Boett nr. 569543, 14K flerfärgat guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 14K guld, ca 1908.
OMEGA, fickur, 50 mm, Serie nr. 4504163, Boett nr. 5514489, kronograf (60 sek/15 min), silver (0,900), ankargång, skadad urtavla, gravyr (TillhörTelegrafverket), ca 1916.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, fickur, 50 mm, Cal 73 (H4), Serie nr. 854467, Boett nr. 882515, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, ca 1927.
OMEGA, fickur, 50 mm, savonett, Cal 37.6S 17P, Serie nr. 8516811, Boett nr. 9432501, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1939, etui (G.Moström, Ur & Optik Folkungagatan 81, Sthlm).
Klockor Concord
CONCORD, unisex, 23 mm, Serie nr. 916051, Boett nr. 20-20-544, 14K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, längd 177-180 mm, totalvikt 74,1 gram, ca 1995, box, ytterkartong.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Army, Maverick, Serie nr. 171026109, Ref nr. 249125, herrur, 43 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2015.
ZENITH, Chronomètre, fickur, 47,5 mm, Serie nr. 2018849, Boett nr. 170582, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1916, fickurskedja i gulmetall.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 115.9299.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 2000.
LONGINES, "Eric Larsson, Rättvik", damur, 26 mm, Cal 10,68 Z, Serie nr. 5856992, Boett nr. 20713 / 138, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1938, metallänk ej original.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. L844880, Cal 2135, Verk nr. 1426524, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla/visare, defekt (akut servicebehov), buckla boett, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523HD18-O2/468 B, ca 1990.
ZENITH, herrur, 33 mm, Cal 2562 PC, Boett nr. 827D644, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1970, box.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 13887225, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-14, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, Perlonband, ca 1953.
BREITLING, Aerospace, Repetition Minutes, Chronometre, Cal 65, Verk nr. 94395, Serie nr. 94395, Ref nr. E65362, herrur, 40 mm, analog/digital, titan, quartz, safirglas, Professionallänk I, viklås, Ref nr. 4299/124E, cert, april 2001, box, ytterkartong.