Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 14 november 2020
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (660ft=200m, Swiss-T<25), s.k. "Feet First Dial", Ref nr. 5513, Serie nr. 2569204, Cal 1520, Boett nr. 5513 (III.70), herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, Fliplocklänk (Folded, storleksändras ej), viklås (1983), Ref nr. 9315-H/380, tillverkad tredje kvartalet 1970.
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 24953848, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105.012-66 (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 29/8 1967, levererad till Sverige.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Polerouter, s.k. "Tropical Dial", Cal 215, Ref nr. 20357-1, Boett nr. 1924968, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, läderband, ca 1958.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, "Calatrava", Cal 12-120 PS, Serie nr. 827698, Ref nr. 96, Boett nr. 294906, herrur, 30,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, läderband, originalspänne i 18K guld, "Extract from the Archives", såld 24 juni 1937.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Quantieme Perpetual, Cal 2120/2, Serie nr. 331517, Ref nr. 25657BA.OO.0002XX.04, Boett nr. C82517-3736, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, läderband, viklås i 18K guld, ca 1993.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. D634967, Cal 4130, Verk nr. C 0220871, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78490-MA10, cert, februari 2006, box, ytterkartong.
Klockor Heuer
HEUER, Carrera, "Tachy", "C-Shaped Case", "First Execution Dial & Hands", Cal 11, Serie nr. 287775, Ref nr. 1153 N, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, minutvisare utbytt, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", originallänk (Gay Frères), viklås, Ref nr. 4.71/HLC, ca 1971.
Klockor Eterna
ETERNA, s.k. "Claw Lugs", "Gilt Dial", herrur, 38 mm, Cal 852 U, Serie nr. 3935724, Boett nr. 3755599, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, böjt bandhorn, läderband, ca 1955.
OMEGA, Constellation, Calendar Grand Luxe, Chronometre, Cal 504, Serie nr. 16525313, Ref nr. OT 2988, Boett nr. 2988 S.C 1, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 8/6 1959, levererad till Schweiz.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, s.k. "Root Beer", Ref nr. 16718, Serie nr. Y164441, Cal 3185, Verk nr. 3 9477765, Boett nr. 2198, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78798-DE12/46 B, totalvikt 161,8 gram, cert, oktober 2006, box, ytterkartong.
ZENITH, Chronometre, herrur, 35 mm, Cal 135, Serie nr. 4405162, Boett nr. 612292, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1955.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 33 mm, Cal 89, Serie nr. 1168369, Boett nr. 1154634/2, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1948.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16200, Serie nr. P621313, Cal 3135, Verk nr. 3 8778265, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-DE1/558 B, cert, april 2001, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16234, Serie nr. L794672, Cal 3135, Verk nr. 5390205, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-N11/555 B, cert, juni 1990, box, ytterkartong.
Klockor Heuer
HEUER, kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal Valjoux 71, Serie nr. 750832, Ref nr. 346, Boett nr. 54416, stål, manuell, plexiglas, defekt (akut servicebehov), läderband, ca 1944.
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 861, Serie nr. 30996184, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-69 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytt bezel, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 12/11 1970, levererad till Sverige.
Klockor Hamilton
HAMILTON, "6BB", Cal Valjoux 7733, Boett nr. 1395311, kronograf, herrur, 39 mm, stål, manuell, plexiglas, miltärstämplar (6BB/924-3306 / 2755/72), läderband, ca 1972.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer (T Swiss T), s.k. "Décor Moiré", Ref nr. 1514, Serie nr. 6120294, Cal 1570, Verk nr. D182068, Boett nr. 1500, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, originallänk "Mesh", viklås, Ref nr. D, längd 185-200 mm, totalvikt 128,3 gram, ca 1979.
ZENITH, Heritage Revival, "LTD 1/50", Chronometro, "El Primero", Cal 4069, Verk nr. 538647. Serie nr. 373666, Ref nr. 03.2241.4069/27.C803, Boett nr. 03.2241.4069, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, mars 2017, box, ytterkartong. Limiterad i 50 st. exemplar.