Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 oktober 2020
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7 mm, dobbar passar Ole Lynggaard lås, längd 41,5 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, swisslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, vikt 0,6 g, stift, saknar snurrebussar.
ARMBAND, 14K guld, ovalslipade behandlade flerfärgade safirer, längd 17 cm, vikt 5,0 g, extra länkdel medföljer längd 2 cm, vikt 0,6 g.
HÄNGE, hjärta, 10K guld, 33 behandlade rosa safirer ca 2,50 ctv, höjd 20 mm, vikt 2,3 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, Oscar F Österman, Stockholm 1953, stl 17 mm, vikt 3,9 g, smaragden har slitna fasettkanter.
Smycken Nål
KRÅSNÅL, 18K guld, mabé pärla ca 7 mm, Axel Sundberg, Västerås 1923, längd 59 mm, vikt 1,9 g, stopper.
COLLIER, färgad agat och kvarts i olika former och slipningar, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 66 cm.
COLLIER, jaspis, karneol, onyx, färgad kvarts, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 61 cm.
COLLIER, barocka odlade sötvattenspärlor, färgade kvartskulor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 62 cm.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 8 äldre briljnatslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, smaragd med skada, diamanter med nagg.
RING, 18K guld, smaragdslipad ametist ca 18,50 ct, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, ringen är ostämplad.