Avslutad | Moderna – Lördag 12 september 2020
RING, 18K guld,8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, Ahrenbecks Juvelsmide 2012, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g, 2 diamanter med nagg, porösitet i guldet.
LÅS, 14K guld, arbetad yta, för dobbar, Scrouples, Danmark, 12,9 mm, vikt 6 g. PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala, ca 9 mm, crème, lila och aprikosa, dobbar, ej lås, längd 42 cm.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv varav mittstenen ca 0,30 ct, ca TW-TCr/SI, längd 15-18 cm, vikt 1,7 g.
CARTIER, armring, Love bracelet, 18K vitguld, certifikat, serienummer CBH481, stl 19, vikt 37,6 g, skruvmejsel, originaletui.
GUCCI, ring, Spinning Window, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 (17,75 mm), vikt 13,1 g.
BVLGARI, collier, Tondo Sun Pendant, 18K guld/stål, längd 39 cm, etui, slitage på lädret.
SOPHIE BY SHOPHIE, Crown, örhängen, sterlingsilver, blå kalcedon, briljantslipade diamanter, ca bruna och gula/P1-P2, höjd 6,6 cm, vikt 19,8 g, stift, vikt 19,8 g, etui.
HULCHI BELLUNI, alliansring, 18K vitguld,13 briljantslipade diamanter 0,52 ctv, TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g, certifikat.
HULCHI BELLUNI, 18K vitguld, alliansring, 25 briljanter 0,20 ctv ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, certifikat
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,91 ct, River(E)/VS1, GIA inskription på rondisten 6235815194, stl 16 mm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, Berggrens Juveler L'Etui, Stockholm 2009, stl 16 mm, vikt 5,6 g.