Avslutad | Moderna – Lördag 12 september 2020
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, Afrodites uppstigande, Sculptura, 18K guld/vitguld, odlad pärla, höjd 35 mm, vikt 6,3 g. (d).
COLLIER, 18K vitguld, 149 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca W-TCa(H-I)/SI, längd 40 cm, vikt 10,2 g, ett fåtal diamanter med nagg, svaga fattningar.
RING, 18K guld, äggformad skena, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm, vikt 13,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 27,1 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant samt 8 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 15,1 g.
COLLIER, 14K vitguld, safirer, odlade pärlor, rund ankarlänk, längd 42 cm, vikt 14,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter 0,06 ctv, ca R/VS, 3 st påhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamnater 0,18 ctv, ca R/VS, onyx, prasiolit, Atelier Ajour, krokar, guldvikt ca 2 g, originaletui.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir 0,84 ct, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca R/VS, Atelier Ajour, längd 40 cm, vikt 5,7 g, originaletui.
GEORG JENSEN, hänge, Dew drop, nr 311C, sterlingsilver, obdidian, Torun, höjd 77 mm, vikt 29,7 g, originaletuietui.
COLLIER, 18K vitguld, odlad tahitipärla 9,9 mm, 39 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/SI, längd 50 cm, vikt 45,0 g, etui.
SIGFRIED EGGER, hänge/kedja, 18K vitguld, ammonit (fossil), 400 - 65 miljoner år gammal, 12 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, handgjort hänge, signerad, Stockholm 1975, längd hänge 4,1 cm, längd kedja 45,7 cm, vikt 15,1 g, skada på hänge. (d)
HULCHI BELLUNI, ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 ametister 5,14 ctv, 16 briljanter 0,08 ctv, G/VS, krok, cert
CHOPARD, ring, Chopardissimo, 18K guld, briljantslipad diamant 0,04 ct, refnr 827941-0110, serienr 6317690, certifikat, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.
GAUDY, alliansring, 18K roséguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 16,25+ mm, Stockholm 2004, vikt 8,1 g, röd skinnpåse.
STJÄRNRINGEN, hänge, Galaxia, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct enligt gravyr, TW/IF, höjd 12 mm, vikt 1,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 101 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 18 cm, vikt 5,8 g.