Avslutad | Pant – Tisdag 28 juli 2020
Vas, Kosta Boda, design Ulrica Hydman Vallien, Open Minds, Artist's choice, handmålat konstglas, signerad, etikettmärkt, etsning botten, nr. 7040270, höjd 35cm, med sockel
Vas, Orrefors, Squeeze, design Lena Bergström, konstglas, röd, höjd 23cm, etikettmärkt, etsning botten
Vas, Iittala, design Alvar Alto, Savoy, havsblå konstglas, höjd 16cm, bredd ca 20cm, etsning botten, etikettmärkt, en liten nagg
Vas, Gustavsberg, design Stig Lindberg, Grazia, märkt 215 DB, kvinna och hjort, stengods med vit carraraglasyr och silverdekor, höjd 19,5cm
Skulptur / Figurin, Kosta Boda, Bertil Vallien, konstglas, motiv av sköldpaddsfärgad katt, etikettmärkt, etsning botten, signerad, nr.99576, höjd 11,5cm, längd 20cm, bredd 8cm
Skulptur, Kosta Boda, Bertil Vallien, blå konstglas, etikettmärkt, etsning botten, signerad, nr. 7090568, 19,5cm x 20cm, med ställning smidesjärn.
Vas / Flaska, Kosta Boda, Bertil Vallien, Satellit, Artist's Choice, konstglas, röd med polykromt mönster, etikettmärkt, etsning botten, signerad, nr. 89725, höjd 29cm
Skulptur, Kosta Boda, Kjell Engman, Stilleben, limited ed. 150 ex. konstglas, polykromtmönster, etikettmärkt, etsning botten, signatur, nr. 7261012, 23cm, spricka ena handtaget
Ljuslykta 2st, Iittala, Alvar Alto, Collection, klarglas, etikettmärkt, stämpel botten, höjd 5,5cm, bredd 10,5cm
Sked för kaffe latte, Georg Jensen, design Arne Jacobsen, "Caffelatte", rostfrittstål, 18,6cm, i boxar
Skål på fot, JellyBean, design Ingela Benson, limegrön, glas, etikettsmärkt, höjd 10,5cm Ø13cm
Konstglas / skål, Flygsfors, design Paul Kedelv, blå och klarglas, höjd 16,5cm, bredd 15cm