Avslutad | Klassiska – Lördag 1 augusti 2020
CARMOSÉRING platina, briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS, C.G Hallberg, Stockholm 1954, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, vikt 0,7 g.
HELENA SKOLLING, ring, 18K vitguld, 25 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-CA/VS-SI, 2 runda fasetterade rubiner ca 0,10 ctv och 42 runda fasetterade blå safirer ca 0,48 ctv, stl ca 16,75 mm, Stockholm år 2003, vikt 12,6 g, en diamant och en safir är skadade, nagg, gravyr.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld/vitguld, 23 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,86 ctv ca W/P, Juvelatején Malina, Göteborg 1948-67, längd 3 cm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, fasetterad ametist ca 3,70 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr/VS-SI, Martin Elmblad, år 1957, stl 15,5+ mm, vikt 6,2 g, ametisten har slitna fasettkanter och repor i bordet.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
BROSCH, 14K guld/vitguld, ca 72 briljant,- åttkant och baguetteslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, mått 6,5x6,5 cm, Tjeckoslovakien, vikt 19,4 g, två åttkantslipade diamanter är skadade och två briljantslipade diamanter har nagg respektive en inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld/silver, odlad pärla ca 6,00 mm, 7 gammalslipade och 1 briljantslipad diamant ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, ovalslipad citrin ca 5 ct, 21 pärlor, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.
ALLIANSRING, 23K guld/18K vitguld, 2 runda fasetterade rosa safirer ca 0,50 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,75 mm, ringskenor med stämplar från år 1936, vikt 7,8 g, en diamant är skadad, safirerna har slitna fasettkanter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 2 gula droppslipade diamanter samt mindre briljantslipade ca 0,74 ctv, längd 40 cm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,65 ct, ca Cr(j)/VS2, Frankrike, stl 17,25 mm vikt 18,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- samt trapetsslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 3,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS-P, längd 44 cm, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-SI, stift, vikt 2,1 g, ena diamanten med en större planslipad kulett.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,01 ctv, TW(F)/SI2-P1, 2 IGI reports 361965825 samt 361907126, stift, vikt 1,6 g.
HELALLIANSRING, platina, 28 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,01 ct, River(D)/VVS2, GIA certifikat 5116121057, 42 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 15,25 mm, vikt 3,0 g, gravyr.