Avslutad | Klassiska – Lördag 1 augusti 2020
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 2,60 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,4 g, akvamarinen har litet nagg på kronan, en diamant har nagg på rondisten.
Smycken Pärlörhängen
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 10 mm, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TCr-TCa/SI, vikt 6,1 g, clips.
Smycken Ring
RING, platina, obehandlad safir ca 9,50 ct, GCS certifikat 80251-86, 12 briljant- och 12 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, svensk importstämpel, stl 17 mm, vikt 8,7 g, safiren med slitna fasettkanter och mindre nagg.
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljanter 0,64 ctv. ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,2 g, ena diamanten har en inneslutning som når ytan.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, citriner, 76 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, stift, vikt 7,0 g.
Smycken Brosch
BROSCH, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS, odlade pärlor, bärnsten, mått 43 x 31 mm, vikt 13,5 g, säkerhetskedja i gulmetall.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,98 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
Smycken Brosch
BROSCH, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VVS, 4 odlade pärlor, mått 37 x 26 mm, vikt 7,3 g.
Smycken Ring
STRÖMDAHL, ring, platina, ovalslipad rubin, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, 1947, vikt 9,5 g.
Smycken Ring
RING, 18K guld, rosa turmalin, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g.
Smycken Ring
RING, 14K roséguld, färgväxlande granat ca 1,25 ct, 44 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCa(H-K)/P, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
Smycken Ring
RING, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, mindre åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade , 7 baguetteslipade samt 30 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,12 ct samt 10 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
Smycken Örhängen
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mörkblå safirer ca 1,00 ctv, mindre åttkantslipade diamanter, stift, vikt 2,6 g, ett fåtal diamanter med nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCr(I)/SI, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
Smycken Armband
ARMBAND, 18K vitguld, 2581 briljantslipade diamanter ca 18,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19/20 cm, vikt 25,1 g, två länkar öppningsbara, svaga fattningar, en diamant saknas och flera med nagg och skador.
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 3,00 ct, ca TCa(K-L)/VS2-SI1, vikt 3,1 g, stift, snurrebussar i plast, ena diamanten har litet nagg vid rondisten.