Avslutad | Klassiska – Lördag 1 augusti 2020
RING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, stl 15 mm, vikt 3,2 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS2, inskription GIA 5196409769, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
MATSILVER, 8 matgafflar, 8 matknivar, 8 matskedar, svensk spetsig,1930 samt 1950-tal, totalvikt 1679,8 g, gravyr på skedarna.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,42 ct, River(E)/VS2, 24 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, kopia av HRD Diamond Report 16024965022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 3,23 ctv, ca TW(G)/ VS-SI, en skadad, en med nagg, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,25 ct TW(G)/VS2 enligt gravyr, stl 16 mm, Kaplans Guldsmedsverkstad, vikt 11,1 g.
CARMOSÉRING, platina, briljant ca 0,20 ct, 7 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, C.G. Hallberg, Stockholm, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, en diamant med nagg vid rondisten, 2 diamanter med mindre nagg på kuletterna, några slitna fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 rubiner, 7 briljanter ca 0,21 ctv ca W-TCa/SI, höjd 18 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 18K guld, kors, 36 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCa/P, höjd 3,1 cm, vikt 2,4 g.
KLACKRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-CR/VS, stl 19,5 mm, vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 safirer ca 1,40 ctv, 8 prinsesslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, höjd 2,1 c, vikt 13,8 g, stift/clips.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,05 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, H. Hermansson, Stockholm 1966 stl 16 mm, vikt 4,0 g, diamant med planslipad kulett, minimalt nagg vid rondisten, slina klor, datumgravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,97 ct, ca CR(J)/VS1-VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, en åttkantslipad diamant är skadad.