Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020
COLLIER, pärlemorskal, onyx, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 68 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 50 cm.
HELALLIANSRING, platina, åttkantslipade diamanter, Stockholm 1940, stl 16,5 mm, vikt 1,7 g, graverad, skev, storleksändrad, spricka i lödning, slitage, två diamanter med små skador.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, ankarlänk, längd 19 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, citrin 25 x 30 mm, höjd på hänge 60 mm, längd på kedja 50 cm, Ceson, Göteborg 1960, vikt 46,4 g.
RING, 18K guld, odlad pärla 7,3 mm, 2 gammalslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 2,6 g, ringskena något skev.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor 6,5 mm, 2 gammalslipade diamanter, stift, vikt 3,0 g, pärlorna är slitna.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca W/P, stl 4,2 g, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W-TCa/P, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad granat ca 0,52 ct, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 rubiner, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade krysopraser, Wissings Guld, Linköping, höjd 15 mm, vikt 8,3 g, clips.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,2 g, stift.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad safir ca 0,70 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 3,2 g, en diamant skadad och en med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 3 smaragder ca 0,56 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,0 g, storleksändrad, sprickor i ringskenan, en smaragd skadad och en med nagg, en diamant skadad och en med natural.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, granat ca 0,55 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-CR/P; längd 40 cm, vikt 1,9 g.