Avslutad | Klockor – Lördag 13 juni 2020
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 15200, Serie nr. Z101475, Cal 3135, Verk nr. 3 0934655, Boett nr. 2120, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, diamanturtavla (5 st. 8/8), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-OP10/557 B, längd 180 mm, cert, juni 2007, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Duetto Duo, Cal 854, Serie nr. 2671784, Ref nr. 269.8.42.0, Boett nr. 269.8.54, damur, 25 x 34,5 (40,2) mm, stål, manuell, safirglas, briljanter på boetten (32 st. TW/VVS, ca 0,55 ctv), läderband, viklås, ca 2010.
OMEGA, Seamaster Professional (600m/2000ft), Planet Ocean 600 M, Chronometer, Cal 2500, Verk nr. 87309325, Serie nr. 87309325, PIC nr. 2200.51.00, Ref nr. SU 368.1652, Boett nr. 168.1652, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1579/951/32S-HJA, ca 2010, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Formula 1, Cal 5, Serie nr. RHZ1130, Ref nr. WAZ2113.FT8023, Boett nr. WAZ2113, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband, originalspänne, cert (digitalt), februari 2020, box, ytterkartong.
Klockor Anonimo
ANONIMO, Epurato, Cal SW 200-1, Serie nr. G06150, Ref nr. AM-4000.04, herrur, 42 mm, brons, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i brons, cert, augusti 2018, box, ytterkartong.
YAWL, Chronometer, "Design Pelle Pettersson", herrur, 40,5 mm, Verk nr. 2, Ref nr. 10003, Serie nr. 03/102, stål/guld/trä, automatisk, safirglas, 2 st. läderband, originalspänne i stål, chronometercert, cert, maj 1996, träbox.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Genève, Cal 1003/2, Serie nr. 759428, Ref nr. 33103, Boett nr. 614186, herrur, 31 mm, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1995.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 8531, Serie nr. 1623853, Boett nr. 1647708, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, bucklor, läderband, originalspänne i doublé, ca 1962, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. R403014, Cal 2135, Verk nr. 0961693, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadade visare, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523 D.18-M1/468 B, cert, maj 1988.
BREITLING, SuperOcean (200M/660FT), Héritage 46, Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1416048, Serie nr. 1416048, Ref nr. A17320, Boett nr. 4611 B3, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, gummiband (Ocean Racer), viklås, tillverkad 2011, cert, oktober 2016, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, Pro Pilot GMT, Cal 748 (SW 220-1), Serie nr. 3650494, Ref nr. 01.748.7710.4164-07 8 22 19, Boett nr. 7710, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 22 19, cert, mars 2018, box, ytterkartong.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, TimeWalker, Cal 4810 502 (ETA 7753), Boett nr. PJ134502 / 7069, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2000, box.
TAG HEUER, Carrera, Day-Date, Cal 5 (Sw 240-1), Serie nr. RZZ1885, Ref nr. WAR201E.BA0723, Boett nr. WAR201E, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA067-X-G1, ca 2017.
LONGINES, Conquest (30 bar/300meter), Cal L667.2 (ETA7750), Serie nr. 34784607, Ref nr. L3.661.4.06.7, Boett nr. L3.661.4, kronograf, herrur, 41 mm, stål/keramik, automatisk, safirglas, datum, originallänk (stål/keramik), viklås, Ref nr. L600126638, ca 2008, box, ytterkartong.
LONGINES, Grande Vitesse, Cal 667.2 (ETA 7750), Serie nr. 34689333, Ref nr. L3.636.4.50.6, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. L600123748, ca 2008, box, ytterkartong.
CARTIER, Santos Galbeé, Cal 87, Boett nr. 987901 / 09060, unisex, 29 x 29 (41) mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 01/91, ca 1991.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 116200, Serie nr. 899TN944, Cal 3135, Verk nr. PS944432, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum (Roulette), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72200-L5P/9GU, cert, januari 2014.
PERFINE, Extra, Boett nr. 4350 SF, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, fasta bandstift, läderband, ca 1950.
Klockor Enicar
ENICAR, Sherpa 600, Cal A-R 1141, Serie nr. 859484, Boett nr. 140-39-06 / 2342, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, boett signerad EPSA, läderband, ca 1965.