Avslutad | Klassiska – Lördag 23 maj 2020
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS, ametrin 5,50 ctv, höjd 2,4 cm, vikt 3,9 g, fåtal diamanter ligger snett i sin fattning.
RING, 18K vitguld, 36 trapet- och briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, stl 17 mm, vikt 4,5 g, en trapetslipad diamant har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca CA-LY/VS-SI, stift, vikt 1,0 g, en diamant med skadad kulett.
RING, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/ VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, några diamanter med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, 35 odlade South Seapärlor ca 11-14,7 mm, doserat, lås i 18K vitguld, längd 45 cm.
DIAMANT, briljantslipad, 1,10 ct, TCa(K)/VVS2, IGI report 189567201, förseglad.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,98 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 8,0 g, gravyr, 2 diamanter är skadade.
RING, 18K guld, 6 rubiner ca 0,81 ctv, 5 briljanter ca 0,47 ctv, ca TW/P, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,84 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 18,25, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,97 ct, ca CR(J)/VS1-VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, en åttkantslipad diamant är skadad.
Silver Etui
ETUI för synålar, förgyllt silver, niello, Ryssland, höjd 9,2 cm, bredd 1,8 cm, vikt 39,7 g, slitage.
BESTICKSERVIS, 86 delar, Rosenholm, silver, 12 fiskknivar, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 8 bordsskedar, 12 bakelsegafflar, 12 eferrättsskedar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsgafflar, tårtspade, såsslev, soppslev, 3 serveringsskedar, potatissked, osthyvel, GAB, Eskilstuna 2000-tal, etuier.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca Cr(J)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, två diamanter har nagg på rondisten, mittstenen är ca 0,50 ct.
COLLIER, platina, orientaliska pärlor, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, Art Deco, längd 45 cm, vikt 10,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13,8 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca TCa/SI-P, vikt 10,7 g, stift.