81 - 100 av 291
1...456...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 maj 2020

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K guld, 27 briljanter ca 0,27 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 16,25 mm, Schalins, vikt 6,5 g.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,6 g.

9 000 kr

Utrop: 10 200 kr

2 DIAMANTER, briljantslipade 0,63 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI2, nagg på kuletterna.

5 400 kr

Utrop: 5 500 kr

4 DIAMANTER, briljantslipade 1,04 ctv, ca River-Cr(E-J)/VS-SI, nagg på rondister.

4 800 kr

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, modifierad kuddslipad safir ca 5,01 ct, rektangulär prinsesslipad diamant 0,27 ct, ca River/VVS, längd 47 cm, vikt 6,2 g.

19 000 kr

Utrop: 21 000 kr

Ädelstenar Övrigt

ÄDELSTENAR, 17 st, olika slipningar, 45,29 ctv, 5 safirer, 4 zirkoner, turmalin, citrin, 2 ametister, 4 granater, etui, flera med slitage och nagg.

7 600 kr

Utrop: 4 000 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, rund, 5,58 ct, nästan färglös, 9,5x9,2x8,3 mm, slitna fasettkanter och nagg på kuletten.

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 2,34 ct, ljus blå-violett, 7,9x6,6x4,5 mm, slitna fasettkanter.

1 600 kr

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Övrigt

SPINELL, kuddslipad, 1,85 ct, rosa, 7,7x6,9x3,8 mm, nagg på kuletten.

Utrop: 1 100 kr

RING, platina, akvamarin ca 12 ct, Stockholm 1940, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g, akvamarin med nagg och slitna fasettkanter.

7 900 kr

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade turmaliner 1,58 ctv och 2 citriner 9,36 ctv, briljanter 0,87 ctv, ca TW-W/VS-SI, 1 diamant skadad.

Utrop: 15 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 95 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 6 gram.

Utrop: 16 000 kr

ARMRING, 18K vitguld, 26 briljanter ca 3,80 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, 6x5 cm, vikt 15,2 g.

Utrop: 36 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, droppslipad smaragd ca 1,50 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca CR/SI-P, stl 18,25 mm, stämplad WAM, Stockholm 1988, vikt 6,1 g.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K guld, droppslipad smaragd ca 0,75 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, stämplad WAM, vikt 7,9 g.

Utrop: 8 500 kr

SAURO, armband, 18K rodinerat guld, längd 20,5 cm, vikt 40,0 g.

Utrop: 22 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,44 ctv enl gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,5+ mm, vikt 6,7 g, gravyr.

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K vitguld, 9 prinsess- och briljantslipade diamanter 0,66 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, gravyr.

Utrop: 7 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,78 ct, ca TW(F)/VS1, Kaplans Safir, Stockholm 2005, stl 16,5 mm, vikt 7,3 g, diamanten har nagg på rondisten.

Utrop: 24 000 kr