Avslutad | Klockor – Lördag 2 maj 2020
OMEGA, fickur, 53 mm, savonett, Cal 19 SB, Serie nr. 6423620, Boett nr. 6499788, 18K guld, ankargång, gravyr, monogram, bucklor, ca 1922.
OMEGA, Constellation (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 24451424, Ref nr. CD 168.0004, Boett nr. 168.004 (K.B), herrur, 35,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1966.
OMEGA, Constellation Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 24454155, Ref nr. CD 168.0005, Boett nr. 168.005 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1966, metallänk ej original.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Nabucco (200m/660ft), Cal ETA 2824-2, Serie nr. V740162, Boett nr. 3900, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, originallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. G4.07, ca 2007.
OMEGA, Seamaster, Polaris, Cal 1455, Serie nr. 50316032, Ref nr. DR 795.1022, Boett nr. 795.1022, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk (stål, skadad, se fördjupad information), viklås (skadat), Ref nf. 6155/449, ca 1987.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. L840264, Cal 2135, Verk nr. 1412090, Boett nr. 69000 A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, skadad krona, defekt (rostskadad, se fördjupad info), Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523 D-18-O5/468 B, ca 1990.
SEIKO, Diver´s (200m), Cal 7S26, Serie nr. 690596, Boett nr. 7S26-0020, herrur, 42 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, NATO-band, ca 2016.
IWC, Schaffhausen, Pilot Classic, Cal 79320, Serie nr. 3375499, Ref nr. 3717-01, Boett nr. 5001787, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, cert, december 2011.
must de CARTIER, Tank, Cal 90, Boett nr. 107919/590005, unisex, 23 x 23,5 (30,5), förgyllt silver, quartz, mineralglas, läderband, ca 1990.
DULFI, Chronographe, Cal Landeron 48, Boett nr. 22739, kronograf (defekt), herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett (bucklor), textilband, ca 1955.
LONGINES, Golden Wing, Serie nr. 27874749, Boett nr. L3.106.4, damur, 25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 27605, ca 1995.
OMEGA, Genève, Cal 625, Serie nr. 37208413, Ref nr. ST 511.0469, Boett nr. 5110469, herrur, 24,5 x 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, ca 1973.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Heritage, Black Bay Bronze, (200m:660ft), Cal MT5601, Serie nr. I714121, Ref nr. 79250BM, herrur, 43 mm, brons, automatisk, safirglas, läderband, originalspänne, NATO-band, cert, september 2018, box, ytterkartong.
LONGINES, Legend Diver Watch (30bar (300meter), Cal L633.5 (ETA 2824-2), Serie nr. 36138684, Ref nr. L3.674.4.50.0, Boett nr. L3.674.4, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, läderband, ca 2010.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Cal 320, Serie nr. 3021476, Boett nr. 81101, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1956.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27-3, Serie nr. 1688516, Boett nr. 6072/3 / 6076, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1946.
MARDON, Fleet, "T Swiss Made T", Cal Valjoux 7733, Boett nr. 63-16-01, kronograf, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.
OMEGA, Suverän, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10131941, Ref nr. CK 2400, Boett nr. 2400-2 / 2146, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1944.
OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1456, Serie nr. 90318960, PIC nr. 1272.75.00, Ref nr. DB 795.1202, Boett nr. 795.1202 (LL), damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (12 st. 8/8), integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6552/864, cert (ej ifyllt), ca 2008.