Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2020
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, signerad, Lund 1958, längd 65 mm, vikt 17,2 g. (d).
WIWEN NILSSON, 2 st smörhundar, sterlingsilver, signerade, Lund 1962, längd 55 mm, vikt 27,6 g. (d)
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1945, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, stenen är skadad. (d).
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, skruvmekanism, höjd 30 mm, vikt 4,8 g, (d)
BVLGARI, ring, B.zero, 4 band, 18K roséguld, svart keramik, stl 17 mm (54), vikt 9,7 g, originaletui, något skadad ytterkartong.
BVLGARI, ring, B.zero, 4 band, 18K roséguld, svart keramik, stl 21 mm (66), vikt 11,3 g, originaletui, något skadad ytterkartong.
N. E. FROM, armband, sterling silver, onyx, storlek 13 (ca 16 cm), öppningsbar, vikt 12,9 g.
SHIMANSKY, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct TW(G)/VS2, GIA report 2167921952, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g, storleksändrad.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier och lås, odlade sötvattenspärlor ca 9,5 mm, lås i 18K vitguld med nyckelhänge med 15 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd 40 mm, längd 42 cm, vikt 60,4 g, originaletui.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ct, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.