Avslutad | Klockor – Lördag 7 mars 2020
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 34 mm, Cal 3000, Serie nr. 1834866, Boett nr. 925-62, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
Klockor Cartier
CARTIER, Panthère, Cal 687, Ref nr. W25027B5, Boett nr. 187957/04847, herrur, 29,5 x 29,5 (39,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk (1-radig), viklås, cert, maj 1993, box.
Klockor Cartier
CARTIER, Panthère VLC, Cal 157, Boett nr. 166920 / 28101, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk (1-radig), viklås, cert, oktober 1989, box.
Klockor Longines
LONGINES, Dolce Vita, Cal 176, Serie nr. 31848271, Ref nr. L5.655.6.11.2, Boett nr. L5.655.6, herrur, 26 x 32 (40) mm, 18K guld, quartz, safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i doublé, ca 2005.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 34 mm, Cal 3010, Serie nr. 618815, Boett nr. 918-2 KO, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1959, box (skadad).
Klockor Longines
LONGINES, Conquest, V.H.P, Serie nr. 25942312, Boett nr. 4040, herrur, 35 mm, titan/doublé, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 29558, ca 1992.
Klockor Omega
OMEGA, De Ville, Cal 1353, Serie nr. 42325775, Ref nr. BA 591.0022, Boett nr. 591.0022 / 8714, damur, 22,5 mm, 18K guld, quartz, mineralglas, formverk, gravyr, läderband, ca 1979.
Klockor Omega
OMEGA, Genève (T Swiss Made T), Cal 613, Serie nr. 26721825, Ref nr. ST 136.0041, Boett nr. 136.041 (C.B) herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, datum, läderband, ca 1968.
Klockor Omega
OMEGA, Seamaster, De Ville, (Swiss Made T), Cal 611, Serie nr. 21708481, Ref nr. ST 136.0020, Boett nr.136.020, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1964.
Klockor Breitling
BREITLING, Colt Oceane II (500M/1650FT,) Chronometre, Cal 77, Verk nr. 1217253, Serie nr. 1217253, Ref nr. A77380, Boett nr. 1410 B5, damur, 33,2 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, briljantkrans (40 st. TW/VVS, 0,44 ctv), Professionallänk II, viklås, Ref nr. W1708/813A, cert, augusti 2010, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Hampton Classic, Cal BM 10.163, Serie nr. 3245952, Boett nr. MVO45139, damur, 20 x 26 (34) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. PBGBL, läderband, viklås i stål, ca 2000, box.
Klockor Omega
OMEGA, herrur, 29,5 x 26 (29,5) mm, Cal 620, Serie nr. 18901869, Ref nr. OT 14252, Boett nr. 14252 61, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1961.
Klockor Cartier
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 86719 / 6 81006, unisex, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1985.
Klockor Tag Heuer
TAG HEUER, Aquaracer (300 METERS), Serie nr. RRR6347, Ref nr. WAF1424.BB0814, Boett nr. WAF1424, damur, 27 mm, bicolour, quartz, safirglas (nagg/repor), datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås (skadat), Ref nr. FAB010-G-Y4/3112 G, cert, oktober 2006, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme Black I, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 454, kronograf, herrur, 44,5 mm, DLC (Diamond Like Carbon), automatisk (svart rotor), safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert, september 2009, box, ytterkartong.
Klockor Tudor
TUDOR, Precision, Cal 2411, Boett nr. 12079 / 577040, damur, 17 x 17 mm, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1975.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC ORC (Ocean Race Chronograph), "New Edition", Serie nr. 2703, herrur, 40 mm, digital, stål/titan, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, februari 2020, träbox, ytterkartong.
Klockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer, Ref nr. 16570, Serie nr. N419865, Cal 3185, Verk nr. 6614078, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, 24-timmarsvisning, defekt (akut servicebehov), utbytt urtavla/visare (Luminova), skadad urtavla (se bild), Oysterlänk, viklås (1994), Ref nr. 78360-S8/501 B, ca 1991, box.
Klockor Cartier
CARTIER, Tank, Cal 19, Boett nr. 8190010273, unisex, 23,5 x 23 (30,5) mm, 18K guld, quartz, mineralglas, datum, månfas, läderband, viklås i 18K guld, ca 1990.