Avslutad | Moderna – Lördag 11 januari 2020
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, vikt 1,4 g, skruvstift.
GEORG JENSEN, helalliansring, Aurora, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW/VS, stl 17.5 mm (55), vikt 2,8 g.
GEORG JENSEN, helalliansring, Aurora, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm (55), vikt 2,8 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 15,79 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, höjd 66 mm, vikt 10 g.
Silver Etui
CARTIER, etui, sterlingsilver/14K guld, 6 carréslipade safirer, numrerad 3570 och 1043, höjd 1,8 cm, 8,5x6 cm, vikt 87,1 g, några minimala bucklor.
TENNISARMBAND, 18K svartrodinerat guld, 46 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 12,8 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,34 ct, ca W(H)/SI, 36 briljanter ca 0,60 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, safirer ca 3,15 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stl 17 mm, vikt 9,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, TW-TCa/SI-P, stift, höjd 6 mm, vikt 16,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,49 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, keramiska kulor ca 10 mm, 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, längd 19,5 cm, vikt 50,0 g, bucklor på låset.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/P1, 40 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, mittstenen har inneslutning som når ytan samt nagg och stor natural på kronan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca W(H)/SI2, 18 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa(L)/SI1, 35 briljantslipade svarta diamanter ca 0,25 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, en svart diamant trasig och flera med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 37 briljanter ca 0,59 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g.