Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2020
RING, 18K guld, cabochonslipade rubiner, cabochonslipad safir, stl 16,25 mm, vikt 9,1 g.
RING, silver/18K guld, 2 ovalslipde rubiner ca 1,18 ctv, antikslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 7,9 g, antik, omarn´betad på 1970-talet av smederna Lantz, rubinerna med nagg och sprickor som når ytan, defekt
ARMBAND, 18K guld, 133 åttkantslipade diamanter ca 0,66 ctv, längd 18,5 cm, vikt 6,9 g.
MJÖLKKANNA, SOCKERSKÅL, silver, teak, A G EKER, Finland 1967, höjd 7,5 cm, totalvikt 175,2 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 4,9 g, gravyr, en diamant är skadad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,8 mm, lås i 18K guld med opaldublett, längd 55 cm, opaldublett naggad i kanten.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,0 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
ORDENSRING, 18K guld, Frimurarna, emalj, stl 21,75 mm, gravyr, vikt 8,3 g, emaljskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå topas, 36 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv, W/P, 6,5 mm, stift.
ALLIANSRING, 14K rodinerat guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 15,75 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, gammalslipade och rosenslipade diamanter, stl 15,25 mm, vikt 2,3 g, svaga och slitna fattningar.