Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2019
Klockor Omega
OMEGA, herrur, 33,5 mm, Cal 1430, Serie nr. 46719997, Ref nr. BD 196.0295, Boett nr. 196.0295, 14K guld, quartz, plexiglas, datum, gravyr, ca 1984, metallänk ej original, box.
Klockor Övriga klockor
DUBOIS, herrur, 34 mm, Boett nr. 4324, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1955.
Klockor Omega
OMEGA, Constellation ´95, Cal 1532, Serie nr. 56018797, PIC nr. 1212.10.00, Ref nr. DB 396.1201, Boett nr. 396.1201, herrur, 33,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 1552/862, ca 1998.
Klockor Lapponia
LAPPONIA, El Dorado, designad av Björn Weckström, herrur, 25 x 35 mm, 18K guld, quartz, miineralglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 178-174 mm, totalvikt 71,0 gram, ca 1982.
Klockor Omega
OMEGA, fickur, 50 mm, savonett, Serie nr. 6767376, Boett nr. 7569260, 14K guld, ankargång, gravyr, ca 1927, etui.
Klockor Cartier
CARTIER, Tank, Cal 21, Boett nr. 1601 1 / C71362, unisex, 23,5 x 23 (30) mm, platina, manuell, safirglas, läderband, viklås i 18K vitguld, cert, juni 1999, träbox, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr 21/70).
Klockor Graham
GRAHAM, Chronofighter, Oversize GMT, Cal G1733, Serie nr. 094, Ref nr. 20VGS.B20A, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, 24-timmarsvisning, OBS: 24-timmars bezel skadad, gummiband (se fördjupad information), originalspänne, cert, maj 2011, box (skadad).
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Petite Promesse, Serie nr. 5801142, Ref nr. M0A10289, Boett nr. 65811, damur, 23,5 x 22 mm, stål, quartz, safirglas (repor), pärlemorurtavla med diamanter, skadad urtavla (spricka), diamanter på boetten (0,18 ctv inkl. urtavla), originallänk, Ref nr. PM WE, cert, augusti 2016, box.
Klockor Omega
OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 18608865, Ref nr. CK 14760, Boett nr. 14760, herrur, 33,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (rostskadad), ca 1961.
Klockor Omega
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 13949446, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-16, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1953.
Klockor Omega
OMEGA, Seamaster, Cal 571, Serie nr. 18524041, Ref nr. KO 2991, Boett nr. 2991 61 SC, unisex, 30,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, skadad bakboett (repor), läderband, ca 1961.
Klockor Omega
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10130655, Ref nr. CK 2400, Boett nr. 2400-3 / 1014, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1944, metallänk ej original.
Klockor Record
RECORD WATCH Co, Genève, herrur, 35 mm, Cal 172, Boett nr. 582 / 712905, doublé, hammarautomat, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 32,5 mm, Cal 461, Verk nr. 6794 Boett nr. 436394 / 11182, guld på stål, automatisk, plexiglas, minutvisare avbruten, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1955.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Worldtimer UTC, Racing, Cal SS G2 (ETA 7001), Serie nr. 1075, Ref nr. WT 6202, herrur, 40 mm, stål/titan, analog/manuell, digital/quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, maj 2001, box, ytterkartong.
Klockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 15000, Serie nr. 7285012, Cal 3035, Verk nr. 0747672, Boett nr. 15000, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad boett, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-G/557, ca 1982, box (ej komplett).
Klockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. L424101, Cal 2135, Verk nr. 1271347, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (skadat), datum, defekt (akut servicebehov), Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62510-N/568, cert, december 1992.
Klockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. T161773, Cal 2135, Verk nr. 3320124, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-V/568, servad maj 2018, cert, mars 1998, box, ytterkartong.
Klockor Breitling
BREITLING, Callisto, Serie nr. 091, Ref nr. 80510, unisex, 34,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, Rouleauxlänk, viklås, totalvikt 136,9 gram, cert, maj 1996, box, ytterkartong.