Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2019
CARTIER, Santos Galbée, Cal 077 (ETA 2671), Boett nr. 296140224, herrur, 29 x 29 (41) mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk (1994), viklås, Ref nr. 01/94, cert, december 1982, serviceetui.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 58840567, PIC nr. 2264.50.00, Ref nr. SU 396.1640, Boett nr. 196.1640 (LL), herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1610/930, cert, juni 2004, box, ytterkartong.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Geneve, herrur, 33,5 mm, Cal P453/3B, Serie nr. 513478, Ref nr. 4073, Boett nr. 344463, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, gravyr, tillverkad 1954, etui (Nordiska Kompaniet).
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 9281698, Boett nr. 6263 21 / 628, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, OBS: saknar packning, gravyr, bucklor, ca 1953, metallänk ej original.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Cal 608, Verk nr. 2981713, Serie nr. 1830465, Ref nr. 260.880.082, Boett nr. 260.8.08, damur, 19,5 x 28,5 (33) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, maj 1997.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 40308967, Ref nr. BA 196.0102, Boett nr. 196.0102, herrur, 34,5 mm, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, läderband, ca 1977.
TAG HEUER, Link, (200 Meters), Chronometer, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 189620, Serie nr. 189620, Ref nr. WT5110-BA0550, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0550-G-Z4, ca 2004, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 687, Boett nr. 2414 / 086545PL / 047821, herrur, 25,5 x 25,5 (33,5) mm, silver, quartz, mineralglas, datum, läderband, viklås i stål, ca 2000, box, ytterkartong.
TISSOT, T-Touch II, Serie nr. 13BC0220913, Ref nr. T013.420.11.051.00, herrur, 43,6 mm, analog/digital, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. T013420 A, cert, juli 2013, box, ytterkartong.
OMEGA, Automatic, s.k. "Claw Lugs", Cal 342, Serie nr. 12624179, Ref nr. OJ 3950, Boett nr. 11040629 / 3950, herrur, 31 x 31 (40,5) mm, 14K guld, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1951, box.
Klockor Alex Hüning
ALEX HÜNING, Genève, fickur, 50 mm, Boett nr. 43229, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1915, läderpåse.
ZENITH, frackur, 50 mm, Serie nr. 2908516, Boett nr. 330493, 14K guld. ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1929.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal Z, Serie nr. 1818, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1895, fickurskedja i silver.
OMEGA, Seamaster, Cal 1315, Serie nr. 40010171, Ref nr. ST 196.0073, Boett nr. 196.0073 (K.B), herrur, 38 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, ca 1977, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 6952, Serie nr. 53410758, Boett nr. 18481533 / 1602 / 866, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, gravyr, ca 1977, metallänk ej original.
OMEGA, damur, 15 mm, Cal 580, Serie nr. 17906354, Ref nr. OG 11010, Boett nr. 1101 7 / 44, 18K vitguld, manuell, safirglas, diamanter på boetten (4 st. 8/8), läderband, ca 1960.
Klockor Ole Lynggaard
OLE LYNGGAARD, Copenhagen, Ref nr. A1550-9001, Serie nr. 1369, damur, 31 mm, stål, quartz, safirglas, briljant (TW/VS, ca 0,15 ct), läderband, viklås, ca 2000.
TISSOT, Goldrun, damur, 24 mm, 18K guld, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1995, box.
Klockor de Grisogono
de GRISOGONO, Geneve, Instrumento No Uno, Cal ETA 2892A2, Boett nr. 135/250-3 / 001885, unisex, 33 x 34 (57) mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor), 2 tidszoner, glasbaksida, gula/bruna behandlade diamanter på boetten (ca 6,44 ctv), läderband, viklås i 18K guld, ca 2005.