Avslutad | Moderna – Lördag 21 december 2019
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g.
CHANEL, ring, Coco Crush, 18K guld, refnr. W21242, stl 17 mm (54), vikt 6,8 g, etui, ytterkartong, smyckespåse.
LAPPONIA, ring, Jaara´s Dream, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1973, stl 17,25 mm, vikt 28,1 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Spirit, sterlingsilver, rökkvarts, höjd 26 mm, vikt 3,3 g, krokar, originalpåse.
ARMBAND, svarta opaler, svarta diamanter, silver och diamanter, elastiskt, By Jodi, längd 19 cm, några opaler med spickor och nagg.
BERTIL KEMPE, hänge med kedja, silver, signerad, Västerås 1974, höjd 11 cm, längd 74 cm, vikt 31,4 g. (d)
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/P, vikt 1,0 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P1, 54 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, mittstenen med skada på rondisten och en sidosten med skada på kronan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca W(H)/P1, 48 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, diamanten har inverterade naturaler på rondisten.
RING, 18K vitguld, 63 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 5,7 g, två briljantslipade diamanter har skada på rondisten.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,14 ct, Fancy Dark Brown-Greenish Yellow/SI1, GIA certifikat 15883049, 114 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr(I)/P, 34 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, en sidosten skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,12 ct, ca TCa(K)/P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, mittstenen har liten skada på rondisten och extra fasett vid rondisten, några sidostenar har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/P1, 40 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, mittstenen har inneslutning som når ytan samt nagg och stor natural på kronan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P1, 46 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g.