Avslutad | Moderna – Lördag 21 december 2019
OLE LYNGGAARD, ring, Kuglering,18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW/VS, rosenkvarts, rökkvarts, stenarna går att skruva av, en onyxkula medföljer, stl 16,5 mm, vikt 13 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca W(H)/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 6,8 g, mindre nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 62 briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW-Ca(G-M)/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,0 g, en diamant med mindre skada, ett fåtal diamanter med nagg.
ENSTENSRING, platina (950), briljantslipad diamant 0,90 ct, Cr(J)/VS2, GIA laserinskription 5186562229, stl 17 mm, vikt 3 g.
EFVA ATTLING, enstensörhängen, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca TW/VS, Star Stud Ear, 2,1 g, stift, originaletui, ask och påse, beskrivning från Efva Atlling Stockholm.
ARMBAND, rostfritt stål, briolettslipad svart diamant 3,59 ct, Tresor Paris, ställbar längd.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03 ct, Fancy Light Yellow/P1, GIA certifikat 1196331581, 56 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,3 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,00 ctv, Tresor Paris, diameter 6 mm, vikt 2,1 g, stift, flera safirer har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 1,02 ctv, Tresor Paris, diameter 6 mm, vikt 2,1 g, stift, flera rubiner har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 135 briljantslipade svarta diamanter ca 1,00 ctv, diameter 15 mm, vikt 5,1 g, huggies, en diamant saknas och några med nagg.
RING, 18K vitguld, 119 briljantslipade svarta diamanter ca 1,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, flera diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 79 briljantslipade svarta diamanter ca 0,50 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, flera diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,06 ct, ca TW(G)/SI2, 139 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, några sidostenar har nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, diamanten har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ctv, ca TW(F)/P1, 80 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.