Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, ca 9,75 - 10,0 mm, 12 rubiner ca 8,2 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Ca/SI, stift, höjd 33 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, ovalslipad diamant 1,56 ct, Light Yellow(Y-Z)/SI2, certifikat GIA 1208608605, 24 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca gula/VS-SI, 60 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, TW(F-G)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, en av de små gula diamanterna har en inverterad natural på kronan.
RING, 18K roséguld, 122 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TCa-Ca/VS-SP, stl 16,25 mm, vikt 9,5 g.
RING, 18K vitguld, rubiner ca 3,26 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 115 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, längd 43,5 cm, vikt 30,0 g, tre av de mindre diamanterna med nagg på rondist och en med nagg på kronan.
RING, 18K guld, cabochonslipad månsten ca 27,77 ct, 11 oval- och droppslipade safirer, 17 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca Ca/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 16,1 g.
RING, 18K guld, cabochonslipade rubiner ca 2,65 ctv, 62 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca W-Cr/SI, hjärtan, stift, höjd 10 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K roséguld, ovalslipad morganit ca 4,33 ct, gröna granater ca 1,76 ctv, 20 briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca Cr-Ca/SI, stl 17 mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K roséguld, rubiner ca 1,26 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, röd emalj, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, Cr(J)/SI1, IGI certifikat 305825943, längd 45 cm, vikt 2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 1,72 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TCr-TCa/VS-P, huggies, höjd 70 mm, vikt 11,8 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, radiantslipad diamant 1,04 ct, Fancy Yellow/SI1, certifikat GIA 16844502, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca gula/SI-P, 56 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, en av de små gula diamanterna är skadad och några med nagg.
PANDORA, armband, 14K guld/sterlingsilver, 19 berlocker, längd 20,5 cm, vikt 76,6 g.
SOPHIE BY SOPHIE, armband, Horseshoe Bracelet, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, längd 17-19 cm, vikt 2 g.
SOPHIE BY SOPHIE, armband, Star Bracelet, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, längd 17 - 19 cm, vikt 2 g.