Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 november 2019
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 4 - 6,75 mm lås i silver, paste, säkerhetskedja, längd 72 cm, vikt 42,4 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, Hellström & Åhrling,Stockholm 1968, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 6,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv,Göteborg 1965, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, en diamant med skada på rondisten.
ANTON MICHELSEN, brosch, Daisy, sterlingsilver, vit emalj, diameter 42 mm, vikt 18 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, större nagg på smaragden.
RING, 18K guld, syntetisk rubin, 2 gammalslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W-CR/SI, alla tre stenar har mindre skador, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad rubin ca 1,00 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 43 cm, vikt 2,8 g, rubinen med mindre nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 3,3 g.
Ring, 18K guld, 25 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, en diamant saknas.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16 mm, vikt 4,9 g, en klo saknas.
Ring, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g.
ANTON MICHELSEN, brosch och örhängen, silver, vit emalj, Danmark, clips, vikt 24,1 g, emaljskador.
BULLDOG, 18K guld, röda stenar till ögon, troligtvis synetisk korund, längd 21 mm, vikt 13,3 g.
ARMBAND, sterlingsilver, pansarlänk, Jens Astrup KB, Getinge, längd 19,5 cm, vikt 59,0 g, etui från L´Etui.