Avslutad | Moderna – Lördag 9 november 2019
RING, 18K vitguld, svart emalj, 8 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv,ca W/SI, stl 17 mm, vikt 10,1 g, inre ringskena.
COLLIER, 18K vitguld, svart emalj, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, längd 52 cm, vikt 11,4 g.
Smycken Lås
PER BORUP, lås, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, längd 19 mm, vikt 7,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 20,2 g.
PÅHÄNGEN, 18K vitguld, svart emalj, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 16 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct TW(F)/VS2, GIA dossier 7232832848, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,76 ct, ca R(D)/VS2, ojämn rondist, litet nagg på rondist.
Smycken Lås
PER BORUP, lås, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, 13,5 mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, huggies, höjd 12 mm, vikt 3,5 g.
PER BORUP, lås, 18K guld, 2,7 g, pärlcollier med krysopras medföljer, längd 54 cm inklusive lås.
HANS HANSEN, brosch, nr 114, sterlingsilver, signerad, Danmark, 75x22 mm, vikt 14,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/rosé, Lotus, rosenkvarts, design Charlotte Lynggaard, stl 16,25+ mm, vikt 6,6 g, gravyr.
RING, platina, 49 briljanter 0,75 ctv enl gravyr, ca TW/VS-SI1, stl 17 mm, stämplad GHA, vikt 8,4 g.
STRÖMDAHL, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W(H)/SI-P, Stjärnringen, Stockholm 1984, stl 17 mm, vikt 3,0 g.