Avslutad | Moderna – Lördag 9 november 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 2,6 g, stift.
RING, platina, 10 baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(F-H)/SI, stl 15,75 mm, vikt 2,0 g.
WIWEN NILSSON, Ring, sterlingsilver, smaragdslipad bergkristall ca 9,70 ct, svagt slitna fasettkanter, signerad Wiwen, Lund 1941, stl 17,25 mm, gravyr, vikt 7,5 g. (d)
COLLIER, lapis lazuli, längd 41 cm, vikt 237,3 g, dobbar, passar till Ole Lynggaard-lås, extra Lapis lazuli samt silverlås medföljer.
SCHALINS, helalliansring, 18K vitguld, Spectra, briljantslipade diamanter 0,84 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 15,75+ mm, vikt 3,2 g, etui.
HELALLIANSRING, platina, 23 flandersslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW/VVS, Sørstrand, stl 16 mm, vikt 5,1 g, två diamanter med nagg.
GEORG JENSEN, hänge, nr 257A, Monnlight Grapes, sterlingsilver, tygsnöre/silver, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, nr 473, Sphere, sterlingsilver, onyx, stl 17 mm, vikt 8,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, lås, Lace, 18K guld, briljantslipade diamanter, 10,2 mm, vikt 2,6 g, rökkvarts, längd 98 cm, originaletui.
OLE LYNGGAARD, collier, rosenkvarts, dobbar, ej lås, ej märkt Lynggaard, längd 40 cm.
OLE LYNGGAARD, ring, Flower Basket Ring, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin, 3 briljantslipade diamnater ca 0,03 ctv, W/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 11,6 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Katrine, oxiderat sterlingsilver/ 18K guld, briljantslipade diamanter, onyx, påhängen i onyx är avtagbara, krokar, höjd 35 mm, vikt 5,9 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, Nature, 18K guld/vitguld/ rosé och satinerat silver, Charlotte Lynggaard, längd 18 cm, vikt 4,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, Lace, sterlingsilver, Charlotte Lynggaard, längd 90 cm, silkessnöre, originaletui.
COLLIER, fasetterad onyx, dobbar, ej lås, ej märkt Lynggaard, längd 89 cm, originaletui.
OLE LYNGGAARD, collier, 3- radigt, odlade sötvattenspärlor, längd 81 cm, ej märkt Lynggaard.