Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober 2019
EFVA ATTLING, collier, 18K guld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 9,7x7,7 mm, längd 40 cm, vikt 10,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, 18K vitguld/guld, vit månsten, briljantslipade diamanter 0,05 ct, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 13,8 g, påse.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 2,11 ctv, River-TW(E-F)/SI2, 7 GIA-reports: 1179949018, 118989853, 1189194937, 2176303233, 5196117775, 5176949667 samt 1199121732, stl 17+ mm, vikt 4,2 g.
Visa varaSmycken Collier
ARNE JOHANSEN, collier, Boomerang, sterlingsilver, Danmark, längd 40 cm, vikt 38,4 g.
LAPPONIA, collier, Galactic Tops, sterlingsilver, Finland 1969, längd 39 cm, vikt 61,4 g, påse.
GEORG JENSEN, ring, 18K vitguld, Fusion, 8 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 19,75 mm, vikt 15,3 g, originaletui och ytterkartong.
EFVA ATTLING, armband, sterling silver, Schack Brace, läder, herr, längd 22 cm, vikt 28,0 g.
ENGELBERT, ring, Solitaire Round Pavé, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, inskription GIA 1235859232, 46 briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g, originaletui.
RING, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
GEORG JENSEN, ring, Moonrise, 18K guld, cabochonslipad citrin, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, originaletui.
BENGT LILJEDAHL, collier, sterling silver, signerad, Stockholm 1977, signerad, vikt 81,2 g. (d)
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Globe, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, 13,9 mm, vikt 7,3 g, grå månsten, längd 95 cm, påse.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Frost, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, TW/VS, stift, höjd 17 mm, vikt 3,7 g, påse.
OLE LYNGGAARD, armband, silke, Sweet Spot, Winter Frost, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, TW/VS, längd 37 cm.