Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2019
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/skada på rondist, stl 19 mm, vikt 2,1 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr/SI, höjd 12 mm, vikt 0,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca TCa/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g, mindre nagg.
RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,14 ct, ca Cr/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g, mindre nagg på rondist.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,9 g, två stenar är skadade, några stenar sitter löst i sin fattning.
STEEN HANSEN, hänge/kedja, 3-radig, sterlingsilver, bajonettlås, stl 25 x 23 mm, Danmark, längd 42 cm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,10 ct, ca W(H)/P, 6 briljanter ca 0,12 ctv stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
BORDSSKEDAR, 12 st, silver, Olga, GAB, Stockholm, 1960-tal, längd 17,9 cm vikt 557g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 4,5 mm, lås i 18K med opal, Stockholm 1966, längd 41 cm, vikt 23 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6 - 6,25 m, lås i sterlingsilver, längd 50 cm, vikt 23,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct ca Cr/P, 23 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, 3 stenar saknas, flera av de mindre stenarna har skador, mycket slitna fattningar, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
DAVID ANDERSEN, moccaskedar, 12 st, förgyllt silver, emalj, Norge, total vikt 89,3 g, etui, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W-Cr/VS, stift, höjd 15 mm, vikt 2,9 g.
BROSCH, platina, opal 7,5 x 4,0 mm i sargfattning, 3 briljanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, längd 4,7 cm, vikt 4,8 g.