Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2019
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor, ca 9,2 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, höjd 23 mm, vikt 3,5 g.
BROSCH, 18K guld/platina, odlad pärla ca 5,9 mm, rosenslipade diamanter, längd 63 mm, vikt 3,7 g.
ENGELBERT, brosch, 18K guld/vitguld, odlad pärla ca 6,2 mm, vita safirer, Stigbert, Stockholm 1950, längd 60 mm, vikt 6,4 g, några safirer med nagg och skador.
COLLIER, snidad korall, onyx, odlade sötvattenspärlor, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 59 cm.
RING, 18K guld, ovalslipad safir 0,80 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,01 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 6,2 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, några diamanter med nagg.