Avslutad | Moderna – Lördag 14 september 2019
CLAES GIERTTA, collier, sterlingsilver, stelt, Stockholm 1978, 10,5x12 cm, vikt 46,9 g.
TONE VIGELAND, armring, sterlingsilver, stel, arbetad yta, Norge 6,5x6 cm, vikt 27,0 g.
LAPPONIA, collier, 18K guld, Finland 1992, längd 40 cm, vikt 13,9 g, 2 länkdelar medföljer.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Smile, 18K vitguld/guld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, W/VS, diameter 17,7 mm, vikt 12,8 g.
RING, 18K vitguld, 129 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 19 g.
RING, 14K vitguld, topas, peridot, citrin, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 12 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus size 3, 18K guld/roséguld, cabochonslipad ametist, 13 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 14,3 g.
CHOPARD, hänge med kedja, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, safir, elefant, serie.nr. 79/2189-20, längd 43 - 45 cm, vikt 15,3 g.
OLE LYNGGAARD, lås, Stjärna, 18K guld, briljantslipad diamant 0,04 ct, W/VS, odlade pärlor, ca 7,5 mm, längd inklusive lås 47 cm.
LAPPONIA, ring, Ikaros, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1969, stl 17 mm, vikt 21,6 g.
COLLIER, förgylld metall, Enligt uppgift Estrid ericson, Firma Svenskt Tenn, 1980-tal, längd 84 cm, vikt 92,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, limekvarts, briljanter ca 0,10 ctv, stift, höjd 45 mm, vikt 7,7 g.
OLE LYNGGAARD, armband, grön läder, längd 37 cm, 2 st Sweet Drops, 18K, korall och turkos, 1 Sweet Spot 18K guld, turkos.
OLE LYNGGAARD, armband, brunt läder, längd 38 cm, 2 st Sweet Drops, 18K, korall och citrin, 1 Sweet Spot, 18K guld, korall, mindre nagg.
OLE LYNGGAARD, armband, rött läder, längd 38 cm, 2 st Sweet drops, 18K guld, korall och ametist.
BROSCH, 18K guld, citriner, rökkvarts, Gunnar Fahlström Stockholm 1965, 4 x 3 cm, vikt 17,4 g.