Avslutad | Moderna – Lördag 14 september 2019
BVLGARI, ring, B.zero 1, 2-band, 18K roséguld, svart keramik, stl 18 mm, vikt 9,3 g, ytterask.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, prinsesslipad diamant 0,39 ct, TCr(I)/VVS1, certifikat Tiffany & Co, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, originaletui.
RING, 18K guld/vitguld, 19 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1984, stl ca 20 mm, vikt 21,3 g.
ARMRING, sterling silver, bergkristall, Alton, Falköping 1967, 6x5,5 cm, flexibel skena, vikt 23,6 g, bergkristall med nagg vid kuletten, gravyr.
OLE LYNGGAARD, ring, Blomst, oxiderat sterlingsilver/ 18K guld, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, tygpåse, box.
BENGT LILJEDAHL, collier, sterling silver, signerad, Stockholm 1977, signerad, vikt 81,2 g. (d)
RING, 18K guld/vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCa/SI, stl 17,25 mm, vikt 14,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, akvamariner, briljanter ca 0,02 ctv, längd 42 cm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stift, höjd 26 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformad bergkristall, svarta diamanter, stift, höjd 44 mm, vikt 6,7 g.
ARMBAND, sterling silver, Matti J Hyvarinen, Finland, 1974, längd ca 17 cm, vikt 50,2 g.
LAPPONIA, ring, sterling silver, Björn Weckström, Magma, 1971, stl 17,5 mm, vikt 15,5 g.
DAVID ANDERSEN, smyckeset, blå emalj, förgyllt sterlingsilver, collier, armband, brosch, örhängen med clips, längd collier 39 cm, längd armband 17,5 cm.
TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, silver, tre hängen med natursten, bergskristall samt aventurinkvarts, lagning på huvuddelen och hänget med natursten, skadad bergskristall, total vikt 39,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
BESTICKSERVIS, 74 delar, silver, Baronet, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 10 dessertskedar, 16 tårtgafflar, 11 kaffeskedar, 1 uppläggningsgaffel, S F Fogh & A P Berg, Danmark 1960-tal, vikt 2742,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,00 ctv, ca Light Brown/SI, 8 mindre åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, krokar, vikt 2,7 g.