Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 september 2019
LONGINES, fickur, 50 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 4601125, Boett nr. 4601125, silver (0,800), ankargång, defekt, bucklor, ca 1927.
OMEGA, fickur, 52 mm, Boett nr. 4167840, silver (0,800), ankargång, renoverad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1908, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 4719859, silver (0,800), ankargång, renoverad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1911, fickurskedja i gulmetall.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1659126, Boett nr. 2663333, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1914.
OMEGA, Seamaster, Cal 483, Serie nr. 18377989, Ref nr. KO 2908, Boett nr. 2908-61, damur, 20 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1961, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cal 620, Serie nr. 19319916, Ref nr. CK 11074, Boett nr. 11074 62 SC / 11076 (C.B), damur, 21 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, läderband, ca 1962.
OMEGA, stoppur, 54 mm, Cal 9201A, Serie nr. 2590643, metall, mekanisk, 30 (60) sek / 15 min, gravyr, ca 1965.
Klockor Elgin
ELGIN, "G.M.Wheeler" fickur, 62,5 mm, Cal 82 (13/15 stenar, 18 size), Serie nr. 1336652, Boett nr. 83362, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1884.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2511, Serie nr. 5022158, Boett nr. 9563608, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1960.
FICKUR, "Norton, London", 50,5 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ytterboett, 59 mm, silver, ca 1800, nycklar.
LONGINES, herrur, 23,5 x 31,5 (40) mm, Cal 8LN, Serie nr. 6297722, Boett nr. T137400, doublé (skadad, 10K Goldfilled), manuell, plexiglas (löst), liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, boett signerad Hadsworth, läderband, ca 1943.
Klockor Zodiac
ZODIAC, Hermetic, Cal 61, Boett nr. 614002, herrur, 36 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1965, metallänk ej original.
Klockor Bucherer
BUCHERER, klockring, Cal FEF 6632, Boett nr. 5 2620, gulmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970, etui.
Klockor Roamer
ROAMER, Anfibio, Boett nr. 485-9230.613, damur, 25,5 mm, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
RELAY, herrur, 36 mm, Boett nr. A-512, stål, quartz, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, ca 1980, metallänk ej original.
SILENA, damur, 22 mm, Boett nr. 22505, stål, manuell, plexiglas, liten sekunvisare, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original.
Klockor Facit
FACIT, damur, 28,5 mm, Boett nr. 500, doublé (10 micron), manuel, plexiglas, datum, läderband, ca 1970.