Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2019
BROSCH, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 52 mm, vikt 11,4 g, en diamant saknas.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/VS1, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, Cr/VS, extra fasett, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Göteborg 1984, stl 17 mm, vikt 6,3 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, barocka, ca 11,5 mm, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCa/VS-P, stift, höjd 45 mm, vikt 8,7 g, en snurrebuss är i silver.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 0,90 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 2,35 ct, ca Cr(J)/P2, W.A. Bolin, Stockholm 2015, längd 42 cm, vikt 3,3 g.
BROSCH/HÄNGE 18K guld, rundslipad ametist, rosenslipade diamanter, höjd 3,5 cm, vikt 15,3 g,
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 4,8 g.
DAVID ANDERSEN, kryddset, 5 delar, silver, glas, 2 saltkar, senapskar, pepparkar, vinegretteflaska, Norge, svenska imortstämplar, 1900-talets början, originaletui, senap och saltskedar saknas, glasinsats till saltkar saknas, glasinsats till saltkar och senapskar troligen ej original.
GEROG JENSEN, sockertång, Magnolia, sterlingsilver, Danmark 1933-44, längd 9,5 cm, vikt 22,8 g.
ARMRING, 18K vitguld, 46 blå safirer, 7 swisslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TCr(I)/SI-P, italien, längd 18,5/19/19,5 cm, vikt 77,2 g, en safir saknas, flera safirer med nagg och skador.
RING, 14K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 13,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, cabochonslipad karneol, 24 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, vikt 3,0 g.
RING, 18K guld, odlade pärlor, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 14,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, hjärtan, höjd 19 mm, vikt 8,7 g.