Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2019
SMYCKESET, 2 delar, collier i gul metall och örhängen i förgyllt silver med granater, längd 42 cm, clips.
RING, 18K guld, smaragd ca 0,63 ct, 18 st briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g,
COLLIER, 18K guld, citrin, små pärlor, filigranarbete, Stockholm, 1912, saknar 3 små pärlor, längd 43 cm, trasig säkerhetskedja, vikt 7,0 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, odlad pärla, Stigbert, Stockholm, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g, skev ringskena.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, ovala odlade sötvattenspärlor ca 5,5-6 mm, längd 45 cm, vikt 11,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 11,2 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, vikt 6,4 g.
BROSCH, 14K guld/vitguld, blå och vita safirer, längd 63 mm, vikt 13,2 g, flera safirer med nagg och skador.
ENGELBERT, ring, 18K guld, ametist, Stigbert, Stockholm 1968, stl 16,25 mm, vikt 6,7 g.
Ädelstenar Safirer
LILA SAFIR, hjärtslipad, 3,45 ct, 10 x 8 x 9,5 mm, värderingsintyg samt certifikat från Sri Lanka.
COLLIER, lapis lazuli, kulor ca 10 mm, lås och mellanlägg i 18K guld, 6 st åttkanslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 43 cm, vikt 60,3 g, knutet, dubbla bajonettlås.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,11 ct ca W/SI, bredd 30 mm, vikt 13,8 g, Halmstad, 1985.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,7-8,0 mm, lås i 18K guld, 5 diamanter ca 0,03 ctv, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade tahitipärlor ca 10,4-8,2 mm, off round, lås i 18K vitguld med 10 briljanter ca 0,15 ctv, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10,0 mm, lås i 18K guld med 10 briljanter ca 0,10 ctv, längd 43 cm.